HDP'li Dede: Savcı, operasyondan bir hafta önce Erdoğan ile görüştü

Dede, "Bu tesadüf değil. Talimat var” dedi

HDP'li Dede: Savcı, operasyondan bir hafta önce Erdoğan ile görüştü

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu'ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Avukat Ümit Dede, 6 yıl önce gerçekleşen Kobani eylemleri gerekçe gösterilerek 25 Eylül'de HDP'ye düzenlenen operasyon hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman'ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile bir hafta görüştüğünü anımsatan Dede, "Bu tesadüf değil. Talimat var” dedi.

Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, HDP eski Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Emine Ayna, Ayla Akat Ata’nın da aralarında bulunduğu HDP’liler Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi.

24 saatlik avukat görüş yasağının ardından avukatlar dün sabah müvekkilleriyle görüşmeye başladı. HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu'ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Avukat Ümit Dede ve Hukuk Komisyonu Üyesi Kenan Maçoğlu, son gelişmeleri bianet’e anlattı.

Dede'nin açıklaması şu şekilde:

'SAVCI VE BARODAN KİMSE YOK'

"Dosyada açık hukuksuzluklar var. Mükerrer bir soruşturma, gözaltına alınan herkes daha önce ifadeye çağrıldı ve hepsi ifade verdi. Tekrar çağrılsalardı tekrar giderlerdi.

Gözaltına alınan isimlerden Nazmi Gür, avukat, avukatlık kanunun gereği, Baronun görevlendiği bir yönetim kurulu üyesi ve savcının arama işlemi süresince hazır bulunması gerekiyor. Savcı ve barodan kimse yok. Bu şekilde hukuksuz bir gözaltı süreci yapılıyor, hukuk öncelenmiyor.

'GİZLİLİK KARARI GETİRİLMESİ DE BİR DİĞER HUKUKSUZLUK'

Gizlilik kararı getirilmesi de bir diğer hukuksuzluk. Normalde gizlilik kararı, toplanmayan delillerin toplanması ve toplananların ise karartılmasını engellemek için getirilir. Savcı 6 yıl sonra hangi delilleri topluyor ya da 6 yıl öncesine dair neyin karartılacağını düşünüyor. 6 yılda toplanan delil zaten toplanmıştır, delillerin karartılma ihtimali kalmamıştır. Bu açık hukuk ihlalidir."

'BİR HAFTA ÖNCE ZİYARET ETTİ'

Dede, operasyonun talimatla gerçekleştiğini belirterek, “Bir hafta önce Ankara Cumhuriyet Başsavcısı, Saray’da Cumhurbaşkanını ziyaret etti ve bir hafta sonra bu operasyon gerçekleşti. Bu tesadüf değil. Talimat var” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2020, 10:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Isci emekli
Isci emekli - 7 ay Önce

Nerde devlet nerde adallet savcilar sarayin tasmalı itleri olmus ulke kayniyor ekonomi cokmus diktedor koltugu ugruna 45 yillik fabrikayı yeni diye ahmaklara yuturuyor diktedor bozuntuzu sen alcak iki yuzlu munafik seytansin allah benim belemi versin

Isci emekli
Isci emekli - 7 ay Önce

Savci saraya kadrolu tasmalı fino olmus ulke de adallet çöplerde diktedorun ıki dudağında yaziklar OLSUN uc kuruş bır koltukta için iradesini satanlara nalet olsun diktedor ulkeyi her yönüyle batirdi ic savaş kapıya dayandı alcak diktedor

SIRADAKİ HABER