HDP'li Çerkesler: Bu daha başlangıç!

Mefewud Nartan seçimlerde HDP’nin başarısını değerlendirdi

HDP'li Çerkesler: Bu daha başlangıç!

Kafkasyalı Yazarlar Birliği üyesi, Türkiyeli Çerkeslerin çıkardığı Jineps Gazetesi köşe yazarı Mefewud Nartan seçimlerde HDP’nin başarısını değerlendirdi.

Çarlık Rusyası’nın uyguladığı soykırım ve sürgün sonrası anavatanlarından koparılan, şimdi Türkiye’de Çerkes diasporası olarak yaşayan ve seçimlerde HDP yanında yer alan Çerkesler’e anavatanları Kuzey Kafkasya'nın Çeçenistan, Abhazya, Kaberdey-Balkar ve Adigey Cumhuriyetlerinde yaşayan repatriantlardan (geri dönüşçüler) destek mesajı gelmişti.

“Türkiye diasporasında yaşayan Çerkesleri, asimilasyona karşı direnebilmeleri, taleplerini TBMM’de yüksek sesle dillendirebilmeleri, kendi kimlikleri ile siyasi arenada yer alabilmeleri için 7 Haziran seçimlerinde Halkların Demokrasi Partisine, HDP’ye oy vermeye çağırıyoruz” denilmişti.

Kafkasyalı Yazarlar Birliği üyesi, Jineps Gazetesi köşe yazarı Mefewud Nartan seçimlerde HDP başarısını şöyle değerlendirdi:

Halklarla birlikte Çerkes halkının kimliğini ve varoluş mücadelesini her türlü psikolojik baskıya, hakarete ve tehdide rağmen, TBMM'ye taşıma mücadelesi içerisinde aktif olarak yer alan yürekli Çerkes kardeşlerim, halklarla birlikte barajları aştık.

Çerkes halkı, 150 yılda oluşturduğu kendi barajlarını aşmış olsa idi bizlerin sayısı çok daha fazla, Çerkeslerin verdiği mücadelenin rengi çok daha farklı olacaktı.

İki milletvekilimizin olması, diasporadan anavatana, Ürdün’den Suriye’ye kadar parmağına kıymık batan Çerkesin hakkını savunacak iki kürsümüz ve halkların arasında halk olduğumuzun iki mührü haline gelecekti.

Görünen o ki, iki şehirde az farkla HDP'den aday Çerkes milletvekillerimizi meclise gönderemedik.

Bu kadar hakaret, köstek olma, kendi halkının siyasi mücadelesine dudak bükmeler, ekonomik imkansızlıklar arasında yol almaya çalıştık. Barajları aştık ve fakat ve şimdilik, Çerkes vekillerimizi meclise gönderemedik.

Ancak destek olan tüm değerli dostların sayesinde, kararlı, gözüpek, barikatlardan, polemiklere, siyasi tutumundan, fiziki olarak varoluşlarına kadar Çerkes halkının değerli fertleri Türkiye halklarının hafızasına kazınmıştır.

Çerkes halkının 1970 lerde ivme kazanan ve 1864'den buyana yol alan ÇERKES HARETİNİN kısa zamanda kendi birlikteliğini oluşturacağından kuşkumuz yoktur.

Bizler;

"filanca partinin Çerkes asıllı adayı varmış" diyerek duvar diplerinden yürüyüp sandığa gitmedik.

Bizler, Çerkesiz, halkız, HDP'deyiz, bizim de adayımız var dedik. Canla başla çalıştık. Halklar bizim de katkımızla barajı aştı.

Mutluyuz.

Daha güçlü olabilirdik.

Daha güçlü olacağız.

Halkım ve tüm halklar için temennimiz odur ki: "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam."

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2015, 15:21

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah tuğcu
Abdullah tuğcu - 5 yıl Önce

Bende bir Çerkesim hdp gibi bi bebek katili şerefsize oy vereceğime kolumu kökünden keserim Allah onlara oy verinde bin türlü belasını versin o çerkes dediğiniz adaylarınız da kanı bozuk çerkeslerden damarlarında çerkes kanı akan o asil insanları da genelleyip çerkesler de hdp ye oy verdi demeyin

SIRADAKİ HABER