HDP'li Celal Doğan 'kişisel olarak' Erdoğan'la görüştü iddiası

Doğan'ın iddia edilen ilgili görüşmeyi 'parti adına değil kendi adına gerçekleştirdiği' öne sürüldü

HDP'li Celal Doğan 'kişisel olarak' Erdoğan'la görüştü iddiası

Cumhuriyet yazarı Murat Sabuncu, CHP'den ayrılarak HDP'ye geçen ve Gaziantep milletvekili olan Celal Doğan'ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la bir görüşme yaptığını ileri sürdü.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Murat Sabuncu, Doğan'ın bu görüşmeyi 'parti adına değil kendi adına gerçekleştirdiğini' öne sürdü.  Sabuncu, "Kaynaklar, ne konuşulduğuyla ilgili olaraksa 'Türkiye'nin içinden geçtiği zor süreçle ilgili görüş alışverişi' notunu paylaşıyorlar" dedi.

Sabuncu'nun Cumhuriyet'te "Saray’da sürpriz HDP’li" başlığıyla yayımlanan (4 Temmuz 2015) yazısındaki iddialarının bir bölümü şöyle:

[...]Seçim öncesi Erdoğan-AKP hükümeti ile Kürt Hareketi (HDP) arasında kopma noktasına gelen ilişkilerin seçim sonrasında daha da geriliyor olması pek çok kişi de endişe yaratıyor. Ancak bir taraftan da HDP içinden kritik isimler kimi “sürpriz” görüşmeler yapıyor. Bu isimlerden biri son seçimler öncesi CHP ’den ayrılarak HDP’ye geçen ve Gaziantep milletvekili olan Celal Doğan. 15 yıl boyunca Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda oturan Doğan, “İstanbul’da Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Sırrı Süreyya Önder ile bir yemek yemiş ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın bilgisi dahilinde milletvekili adayı yapılmıştı.

Hem Türkiye’de hem Suriye’de Kürtlerle ilgili kritik gelişmeler yaşanırken “yeni HDP”li Celal Doğan kısa bir süre önce Saray’da Erdoğan ile görüştü. Doğan’ın belediye başkanı olduğu dönemden Erdoğan ile “tanışıklığı- hukuku” olduğu biliniyor. Kulislere yansıyan bilgilere göre görüşme isteği Doğan’dan geldi. Buradaki kritik soru “partisi adına mı yoksa bireysel olarak mı” bu talebi ilettiğiydi. Kaynaklar buna “partiden bağımsız” diye yanıt verdi. Yanıt “bireysel görüşme” olsa da partinin görüşlerini Erdoğan’a aktardığını oradan aldığı bilgiyi de partisiyle paylaştığını düşünmek mümkündür. Kaynaklar, ne konuşulduğuyla ilgili olaraksa “Türkiye’nin içinden geçtiği zor süreçle ilgili görüş alışverişi” notunu paylaşıyorlar.

SÜREÇ İÇİN DEĞERLİ

HDP içinde, seçim öncesinde “AKP’yi dışarıdan destekleyebiliriz” diyen bir grup vardı. Ancak Selahattin Demirtaş o günlerde “partinin böyle bir desteği vermeyeceğini” ilan etti. Erdoğan ile Doğan arasındaki görüşmenin HDP destekli bir AKP Hükümeti’nin yolunu açması zor olsa da tıkanan çözüm süreci için “kritik değer” taşıdığı kulislerde konuşuluyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2015, 12:20
YORUM EKLE