HDP'li Baluken, tutuksuz yargılandığı davadan beraat etti

Baluken’in yeniden tutuklanmasıyla sayı 13’e çıkmıştı

HDP'li Baluken, tutuksuz yargılandığı davadan beraat etti

HDP’nin tutuklu Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, ‘toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefet etmek’ iddiasıyla yargılandığı davadan beraat etti.

Diken'de yer alan habere göre Baluken, HDP’nin 2013 yılında Bingöl’de düzenlenen bir mitinge katıldığı için suçlanıyordu.

Bingöl Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasında Baluken, tutuklu bulunduğu Ankara F Tipi Cezaevi’nde SEGBİS’la bağlanarak savunma yaptı.

Avukatların savunması ardından mahkeme heyeti, suçun yasal unsurlarının oluşmadığı ve daha önce aynı dosyadan yargılananların beraat ettiği gerekçesiyle Baluken’in beraatına karar verdi.

EŞ BAŞKANLAR DAHİL 13 VEKİL TUTUKLANDI

Eş başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında olduğu HDP’li 12 vekil, 4 Kasım 2016’da sabaha karşı evlerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınmıştı.

Diyarbakır milletvekilleri Ziya Pir ve İmam Taşçıer ve Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Demirtaş ve Yüksekdağ’la birlikte grup başkan vekili İdris Baluken, Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik ve Selma Irmak, Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ve Şırnak Milletvekili Ferhat Encü tutuklanmıştı. İki gün sonra da Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan tutuklanmıştı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel ve Siirt Milletvekili Besime Konca da Ankara’da gözaltına alınmalarının ardından 12 Aralık’ta tutuklanmıştı. Böylece tutuklu vekil sayısı 12’ye yükselmişti.

Birlik’in ardından Baluken’in de tahliye edilmesiyle beraber tutuklu HDP’li vekillerin sayısı 10’a düşmüştü.

Buna karşılık Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen’in tutuklanmasıyla sayı yeniden 12’ye yükselmişti.

Encü’nün salıverilmesiyle 11’e düşen HDP’li tutuklu vekil sayısı, Encü’nün tutuklanmasıyla yeniden 12’ye yükselmişti.

Baluken’in yeniden tutuklanmasıyla sayı 13’e çıkmıştı.
 

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2017, 15:15

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER