HDP'li bakanların istifasının ardından iki bakanlığa atama yapıldı

İki yeni bakan açıklandı

HDP'li bakanların istifasının ardından iki bakanlığa atama yapıldı

HDP'li bakanların istifasıyla boşalan AB ve Kalkınma bakanlıklarına atama yapıldı.

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, "Avrupa Birliği Bakanlığı'na Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Kalkınma Bakanlığı'na M. Cüneyd Düzyol getirilmişlerdir" denildi.

HDP'den seçim hükümetine giren Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan ve AB Bakanı Ali Haydar Konca istifa etmiş, Başbakan Davutoğlu da istifaları kabul ettiğini açıklamıştı.


CÜNEYD DÜZYOL KİMDİR?                       

Kalkınma Bakanı olarak atanan M. Cüneyd Düzyol, 2 Aralık 2014 tarihinden bu yana Kalkınma Bakanlığı'nda müsteşar olarak görev yapıyordu.

2009 yılında Bakanlıkta müsteşar yardımcısı olarak görev yapan Düzyol, daha önce Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü'nde uzman eğitmen ve başkan olarak çalıştı.

1988 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, inşaat mühendisliği bölümünden mezun olan Düzyol, İngiltere'de University of East Anglia'da Kalkınma Ekonomi­si üzerine diploma çalışması yapmış; 1995-1996 döneminde Amerika Birleşik Devletleri'ndeki University of Illinois at Urbana-Champaign'de ekonomi dalında yüksek lisans yapmıştır.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

BERİL DEDEOĞLU KİMDİR?   

AB Bakanlığı'na atanan Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Galatasaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı olarak görev yapıyordu. Star ve Today's Zaman gazetelerinde köşe yazan Dedeoğlu, özellikle Avrupa Birliği ile uluslararası güvenlik konularında uzman.

6 Şubat 2012 tarihinde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından dört yıl için YÖK üyeliğine atanmıştır. Dedeoğlu, çözüm sürecinin bir parçası olarak oluşturulan "âkil insanlar" panelinin üyesi sıfatıyla, 2013 yılının ilk yarısında İç Anadolu Bölgesi'nde çok sayıda konferans ve ziyaret gerçekleştirmiştir.

Dedeoğlu evli ve iki çocuk annesidir.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2015, 21:08
YORUM EKLE