HDP, ‘Korona Virüse Karşı Ekonomik Güvence Paketi’ açıkladı

“Evde kal” çağrısı yapan devlet, vatandaşının temel ihtiyaçlarını güvence altına almalıdır”

HDP, ‘Korona Virüse Karşı Ekonomik Güvence Paketi’ açıkladı

HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Virüsle Mücadele Kriz Koordinasyon Merkezi Eş Sözcüsü Garo Paylan, HDP’nin Korona Virüse Karşı Ekonomik Güvence Paketini açıkladı.

Paylan,” AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın açıkladığı “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketinin, salgından etkilenen geniş kesimleri güvence altına almadığı açıktır. “Evde kal” çağrısı yapan devlet, vatandaşının temel ihtiyaçlarını güvence altına almalıdır. Partimizin “Korona Virüs Salgınına Karşı Ekonomik Güvence Paketi”, salgın süresince vatandaşlarımızın işini, aşını, temel ihtiyaçlarını güvence altına almaktadır “dedi.

HDP’nin 12 maddelik Korona Virüs paketini açıklayan Paylan, "Korona Virüs Salgınına Karşı Ekonomik Güvence Paketi" ile işçi, işsiz, KOBİ’ler korunacaktır. Dar gelirli vatandaşların işi ve aşı güvence altına alınmış olacaktır. Kira, faturalar, banka kredileri gibi ödemeleri durdurulan dar gelirliler, salgın süresince; gıda, sağlık, temizlik gibi yaşamsal ihtiyaçlarına daha çok kaynak ayırabilecektir. Bu süreçte devlet anayasal görevi olan; sosyal devlet olma sorumluluğunu acilen yerine getirmelidir. Yaralar daha fazla büyümeden ekonomik krize karşı savunmasız kalan halkın temel yaşamsal ihtiyaçları güvence altına alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

Mecliste açıklama yapan Paylan şunları söyledi:

Ekonomik krize karşı özellikle dar gelirlileri işsizleri, yoksulları, emekçileri nasıl koruyacağını söylüyor. Bu çağrıyı yaparken demokratik ülkeler işi güvence altına alıyor, işçiye “senin işin güvence altında sen evde kal, senin maaşın güvence altında, sen ücretli izne çıkacaksın” diyor.

‘BU VATANDAŞ EVDE KALIP TAŞ MI YİYECEK?’

 “Evde kalırken gelirin azalacağı için doğalgazı, elektriği, suyu erteliyorum veya siliyorum” diyor demokratik ülkeler. Aynı zamanda demokratik ülkeler vatandaşına evde kal çağrısı yaparken bütün banka kredilerinin ödemelerini durduruyorum diyor. Haftalardır hükümet vatandaşlarımıza evde kal diyor ama evde kalacak vatandaşlarımızın ne yiyeceğini ne içeceğini, faturalarını kimin ödeyeceğini söylemiyor. Taş mı yiyecek bu vatandaşlarımız evde kalıp? Bununla ilgili tedbirleri konuşmuyoruz.

‘BUNLARIN EKONOMİK İSTİKRAR PAKETİ YÜZDE 1’İ KORUYOR’

İktidar geçen hafta bir paket açıkladı. Neymiş efendim, ekonomik istikrar kalkanı paketiymiş. Bu kalkan bir şemsiye, kimi koruyor? Altında yüzde 1 var onu koruyor. 100 milyarlık paket açıkladık diyorlar, 100 milyarlık paketin 99 milyonu işte o yüzde 1’lik zenginlere gidiyor.

Maalesef yoksul vatandaşlarımıza bu kalkandan kolonya düşüyor. Bütün vatandaşlarımız ekonomik açıdan büyük bir kaygı yaşıyorlar, işiyle, aşıyla ilgili kaygı yaşıyorlar ve onlara önerilen tek şey kolonya. İşte bu pakete karşı hep beraber Türkiye’nin vicdanlı milletvekilleri ve vicdanlı sivil toplum üyeleri olarak hep birlikte tepki göstermeliyiz.

‘VATANDAŞIMIZI GÜVENCEYE ALAN PAKETİ HDP OLARAK BİZ AÇIKLIYORUZ!’

Amerika 2 trilyon dolarlık paket açıkladı. Diyeceksiniz ki ABD'nin ekonomisi çok büyük, nüfusu çok büyük. Almanya ile aynı nüfustayız, Almanya 800 milyar euroluk paket açıkladı.

Bizim paketimiz 100 milyar TL.  14 milyar euro da büyük çoğunluğu sermayeye gidiyor yani vatandaşlarımızı güvenceye alan bir paket ortada yok. İşte buna karşı HDP’nin, Korona Virüsü’ne karşı ekonomik güvence paketini açıklamak istiyorum. 

‘EVDE KAL ÇAĞRISINI YAPAN DEVLET VATANDAŞIN TEMEL İHTİYAÇLARINI GÜVENCE ALTINA ALMALIDIR’

Korona Virüs salgını, ekonomik krizi her geçen gün derinleştirmektedir. Salgının yarattığı tahribata karşı AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın açıkladığı “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketinin, salgından etkilenen geniş kesimleri güvence altına almadığı açıktır.

“Evde kal” çağrısı yapan devlet, vatandaşının temel ihtiyaçlarını güvence altına almalıdır. Partimizin “Korona Virüs Salgınına Karşı Ekonomik Güvence Paketi”, salgın süresince vatandaşlarımızın işini, aşını, temel ihtiyaçlarını güvence altına almaktadır.

‘PARTİMİZİN KORONA VİRÜS SALGININA KARŞI EKONOMİK GÜVENCE PAKETİ’

Şimdi size 12 maddelik ekonomik güvence paketini açıklıyorum:

HDP olarak, halkın tamamının salgın süresince ekonomik açıdan korunması için “Korona Virüs Salgınına Karşı Ekonomik Güvence Paketini” siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve Türkiye kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

*Kira ödemeleri salgın süresince durdurulmalıdır.

*Bankalara olan bütün kredi ödemeleri salgın süresince durdurulmalıdır.

*Elektrik, su, doğalgaz, telefon ve internet, ihtiyaç sınırına kadar, salgın süresince ücretsiz olmalıdır.

*İşten çıkarmalar yasaklanmalıdır. KOBİ’lere sağlanacak bütün destekler bu şarta bağlı olmalıdır.

*Faaliyetini durduran işyerlerinde işçiler ücretli izne çıkarılmalı, işçilerin SGK primleri ve işçiler üzerinden alınan tüm vergiler devlet bütçesinden karşılanmalıdır.

*Ücretli izne çıkarılan işçilerin maaşlarının yüzde 50’si işveren tarafından, yüzde ellisi 3.000 TL’yi aşmamak üzere devlet bütçesinden karşılanmalıdır.

*İşsizlik Sigortası Fonu’ndan, tüm işsizlere kayıtsız şartsız doğrudan gelir desteği sağlanmalıdır.

*Faaliyeti durdurulan esnafların zararı tazmin edilmelidir. Salgın süresince kira ve vergi ödemeleri durdurulmalıdır.

*Çiftçi destekleri hemen ödenmelidir. Çiftçi borç ödemeleri salgın süresince durdurulmalıdır.

*Öğrencilerin, Kredi Yurtlar Kurumu'na olan borçları silinmelidir.

*En düşük emekli aylığı 2.400 TL olmalıdır.

*Günlük, ev eksenli çalışan, yalnız yaşayan ve çocuklarına bakmak zorunda olan alt gelir grubundaki kadınlara, doğrudan gelir desteği yapılmalıdır.

‘BU PAKET İŞÇİ, İŞSİZ VE DAR GELİRLİYİ KORUYACAKTIR’

Değerli arkadaşlar 12 maddelik Korona Virüs paketimizi açıkladım. Bu kapsamda, "Korona Virüs Salgınına Karşı Ekonomik Güvence Paketi" ile işçi, işsiz, KOBİ’ler korunacaktır. Dar gelirli vatandaşların işi ve aşı güvence altına alınmış olacaktır.

Kira, faturalar, banka kredileri gibi ödemeleri durdurulan dar gelirliler, salgın süresince; gıda, sağlık, temizlik gibi yaşamsal ihtiyaçlarına daha çok kaynak ayırabilecektir.

Bu süreçte devlet anayasal görevi olan; sosyal devlet olma sorumluluğunu acilen yerine getirmelidir.

Yaralar daha fazla büyümeden ekonomik krize karşı savunmasız kalan halkın temel yaşamsal ihtiyaçları güvence altına alınmalıdır.

Meclisteki bütün partileri acil göreve çağırıyoruz: Biz üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazırız.

Türkiye’de yaşayan her bir yurttaşımızın korunmasını esas alan Korona Virüs Salgınına Karşı Ekonomik Güvence Paketi ile ilgili olarak TBMM’nin, bütün siyasi aktörleri acilen göreve çağırıyoruz.

HDP olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğumuzu ilan ediyoruz.

‘BİZ MECLİS’E HALKIMIZI GÜVENCEYE ALAN PAKETİ SUNUYORUZ’

Değerli arkadaşlar Korona Virüs Salgınına Karşı Ekonomik Güvence Paketimizi açıkladım. Bugün biliyorsunuz Meclis’te bir torba yasa görüşülecek ve torba yasada AKP’nin getirdiği bu ekonomik istikrar kalkanı paketi görüşülecek biz bu ekonomik sözde kalkan yalnızca vatandaşımıza kolonya verirken Halkların Demokratik Partisi’nin Korona Virüs Salgınına Karşı Ekonomik Güvence Paketi bütün vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını güvence altına almaktadır.

Biz, bugün bu torba yasa görüşmelerinde AKP vatandaşlarımıza kolonya veren ve sermayeye kaynak aktaran paketin yerine biz vatandaşlarımıza ekonomik güvence paketini öneriyoruz ve TBMM torba yasa görüşmelerinde bu paketi, 12 maddelik bütün vatandaşlarımızı temel ihtiyaçlarını güvence altına alan paketi sonuna kadar savunacağız.

Bu anlamda, bu paketin bugün ve yarın belki Meclis Genel Kurulunda görüşmeleri olacak. Ben bütün vatandaşlarımızın, bütün sivil toplum kuruluşlarının, bütün sendikaların, bütün siyasi partilerin bu konuda müdahil olması çağrısını yapıyorum.

‘AKP’NİN PAKETİ VATANDAŞI GÜVENCESİZ BİR ŞEKİLDE EVE HAPSEDİYOR’

AKP’nin getirdiği paketle vatandaşlarımız evde kalacaklar ama asla hiçbir yaşamsal ihtiyaçları güvence altına alınmayacak.

Yapmamız gereken bütün vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını güvence altına alıp sonra bütün vatandaşlarımızın salgın duruncaya kadar evde kalmasını sağlamak ve onların da temel ihtiyaçlarını karşılamak olmalıdır. Bu anlamda biz bugün Meclis’te gerekli mücadeleyi yapağız.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER