HDP, Kongre öncesi 3’üncü Büyük Konferans'a gidiyor

Bölge toplantılarını tamamlayan HDP, kongre öncesi 3’üncü Büyük Konferansa gidiyor

HDP, Kongre öncesi 3’üncü Büyük Konferans'a gidiyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 23 Şubat 2020 tarihinde gerçekleştireceği 4’üncü Olağan Kongre öncesi Bölge Toplantılarını ve Gençlik Konferansını gerçekleştirdi.

Karadeniz, Ege, Çukurova, İç Anadolu, Serhat ve Marmara kadın ve karma bölge toplantılarını gerçekleştiren HDP, 24-25 Ocak tarihlerinde “Daha güçlü HDP, daha güçlü mücadele” ve “Hêvî em in, serkeftin a me ye” mottoları ile Ankara Hilton Otel’de 3’üncü Büyük Konferansını gerçekleştirecek.

HDP'nin 3’üncü Kadın Konferansı ise “Özgürlükte ısrarlı mücadele de kararlıyız” ve “Em di azadiyê de bi israr di têkoşînê de bi biryar in” mottoları ile 18-19 Ocak tarihlerinde Ankara Hilton Otel’de yapılacak.

BÖLGE TOPLANTILARI

HDP, 21 Aralık’ta Karadeniz ve Serhat, 22 Aralık’ta Ege, 28 Aralık’ta Marmara, 29 Aralık’ta Çukurova ve İç Anadolu bölge toplantılarını gerçekleştirdi.

HDP'nin 7 bölgede yaptığı toplantı ve konferanslara; Samsun, Sinop, Rize, Ordu, Çorum, Giresun, Amasya, Trabzon, Zonguldak, Van, Hakkari, Ağrı, Iğdır, Muş, Bitlis, Kars, İzmir, Antalya, Manisa, Aydın, Muğla, Denizli, İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ, Edirne, Yalova, Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye, Ankara, Konya, Kayseri, Kırşehir, Eskişehir illerinden katılımlar sağlandı. Toplam 1034 delegenin katıldığı toplantılarda Merkezi Konferans delegeleri belirlenerek yeni dönem PM üyelerine dair öneriler sunuldu. HDP MYK ve PM üyelerinin, milletvekillerinin ve bileşen parti temsilcilerinin de katıldığı toplantılarda HDP’nin siyasi ve örgütsel durumumu ile yeni dönem yol haritası tartışıldı.

7 BÖLGE, 70 İL, 650 DELEGENİN KATILIMI İLE KONFERANS GERÇEKLEŞTİRİLDİ

HDP, 4-5 Ağustos 2019 tarihinde de Amed'de 7 bölge, yaklaşık 70 ilden 650 delegenin katılımıyla geniş katılımlı bir konferans gerçekleştirmiş ve Türkiye'nin temel sorunları ile çözüm önerilerini tartışmıştı.

HDP'nin yaptığı konferanstan 15 gün sonra başta Amed olmak üzere HDP'li belediyelere karşı Kayyım Darbesi gerçekleştirildi. 

Bölge toplantılarında, "Kapitalist sistem krizi ve değişen savaş karakteri, saldırılar karşısında HDP’nin tutumu, HDP’nin sorunları çözme gücü ve politikayı toplumsallaştırmasının yolu, Kürt sorununun çözümü ve Demokratik Cumhuriyet inşası, emek mücadelesinin yükseltilmesi ve ekonomik krize karşı ortak mücadele cephelerinin kurulması, kadın kazanımlarının korunması ve büyütülmesi, cinsel yönelim özgürlüğünün savunulması ve nefret karşıtı mücadelenin büyütülmesi, doğaya yabancılaşma sorunu ve doğaya dönük saldırılara karşı tutum, HDP’nin gençleşme sorunu, yerinden yurdundan edilmiş insanların hakları için mücadele, diplomasi çalışmalarının güçlendirilmesi, Demokratik Yerel Yönetim anlayışı, dil, kültür ve sanat alanındaki eksikler, halklar ve inançlar ile kurulan ilişki" gibi konu başlıkları tartışıldı.

KADIN BÖLGE TOPLANTILARI

21 Aralık’ta Karadeniz, 20 Aralık’ta Ege ve Serhat, 22 Aralık’ta Marmara, 28 Aralık’ta Çukurova ve İç Anadolu Kadın Bölge toplantıları gerçekleştirildi. Toplantılara Sinop, Ordu, Rize ve Samsun, Adana, Hatay, Mersin, İzmir, Antalya, Aydın, Denizli, İzmir, Manisa, Muğla, Ankara, Konya, İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ, Edirne, Yalova, Van, Hakkari, Erzurum, Ağrı, Bitlis, Iğdır, Kars, Ardahan, Muş illerinden delegeler katıldı. HDP Kadın Meclisi, MYK ve PM üyeleri, milletvekilleri ve kadın örgütlerinden temsilciler ile birlikte toplam 500 kadının katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda 3’üncü Kadın Konferansı delegeleri belirlendi.

Siyasal gelişmelerin değerlendirilmesi ile başlayan bölge kadın toplantılarında kadın kazanımlarına dönük saldırılara ve kadına yönelik şiddete karşı daha etkin mücadele yürütmenin yol ve yöntemleri tartışıldı. Siyasetteki erkek egemen tutumlara karşı neler yapılabileceği konuşulurken kadınlar arası birlik ve dayanışmanın kurulmasına dair öneriler ele alındı.

GENÇLİK KONFERANSI

HDP 2’inci Gençlik Konferansı “Başkaldırdık direniyoruz, faşizmi yeneceğiz” mottosu ile 12 Ocak’ta HDP Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi. Konferansa tüm bölgelerden 170 delege katıldı. Güncel siyasal gelişmelere dair değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda yeni döneme dair yol ve yöntem önerileri tartışıldı. Konferansta 45 kişiden oluşan yeni dönem Gençlik Meclisi belirlendi.

Bölge Karma ve Kadın Toplantıları ile Gençlik Konferansı’nda yapılan tüm bu tartışma ve öneriler 3’üncü Büyük Konferans’ta değerlendirilecek.

Yapılan değerlendirmeler ışığında HDP 4’üncü Olağan Kongresi’ne gidecek.

Demokrat Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2020, 22:27

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER