HDP İmralı Heyeti Kandil'e gidiyor

Heyet, 40 gündür PKK lideri Öcalan'la görüşemiyor

HDP İmralı Heyeti Kandil'e gidiyor

İmralı'da bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan ile 40 gündür görüşemeyen HDP İmralı Heyeti'nin önümüzdeki günlerde KCK yöneticileri ile görüşmek üzere Kandil'e gideceği belirtildi.

Hürriyet'teki habere göre, HDP Grup Başkanvekili ve İmralı Heyeti üyesi Pervin Buldan, "son olarak 5 Nisan tarihinde Abdullah Öcalan ile görüştüklerini, görüşme talebinde bulunmalarına rağmen bugüne kadar hükümetten kendilerine ne olumlu ne de olumsuz bir yanıt verilmediğini" söyledi. İmralı’ya 40 gündür gidememelerinin tecrit olarak değerlendirilebileceğini ifade eden Buldan, bu konuyu da görüşmek üzere önümüzdeki günlerde Kandil’e gideceklerini söyledi.

KARAYILAN: BİR AYDAN FAZLADIR ÖCALAN’DAN HABER ALAMIYORUZ

Yeni Özgür Politika Gazetesine konuşan KCK yöneticilerinden Murat Karayılan ise Abdullah Öcalan’ın yeniden tecride alındığını belirterek, şunları söyledi:

"Bu tehlikeli bir girişimdir. Bir aydan fazladır Kürt halk önderi Abdullah Öcalan ile görüşmeler durmuş durumda. İmralı’dan haber alamıyoruz. AKP ateşkesi bozmuştur. Türk ordusu birçok bölgede harekete geçerek çatışma zemini oluşturmaya çalışıyor. Süreci dikkatle izliyoruz ve provokasyonlara mahal vermemeye çalışıyoruz. Tek taraflı ateşkesi esas alıyoruz. İmralı’daki tecrit, bizim için savaş gerekçesidir. Biz HPG olarak, önder Apo’nun emrini bekliyoruz ve bu çerçevede tek taraflı ateşkesi sürdürüyoruz. Ancak, herkes bilmeli ki her şeyin de bir sınırı var."

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2015, 20:57
YORUM EKLE