HDP: İktidarın politikaları ve söylemleri ırkçı saldırıların artmasına neden oluyor

"İktidarın Kürt halkına yönelik düşmanca iç-dış politikası ve söylemi, toplumda linç kültürünü besleyen anlayışı, bugün ortaya çıkan bu tabloyu da yaratmaktadır"

HDP: İktidarın politikaları ve söylemleri ırkçı saldırıların artmasına neden oluyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Kürt işçilere yönelik ırkçı saldırılara ilişkin açıklamada bulundu.

Açıklamada, " Kürtlerin uğradıkları ırkçı saldırılar, iktidarın cezasızlık politikasının da bir sonucudur. Afyon’daki ırkçı cinayetin takipçisi olacağız. Kürtlere yönelik ırkçı saldırılarda bulunanların hiçbir ceza almamalarının normalleşmesine izin vermeyeceğiz" denildi.

HDP Merkez Yürütme Kurulu'nun yaptığı açıklama şu şekilde:

Sakarya’da Kürt işçilerin saldırıya uğramasının ve linç edilmesinin üzerinden daha 1 ay bile geçmeden, bu kez Afyon’da ırkçı bir saldırı yaşandı. Kentte inşaat işinde çalışan Kürt işçilere ateş açıldı. İnşaat işçisi Özkan T., bu saldırı sonucunda hayatını kaybetti, Fırat T. ve Emrah Ö. ise yaralandı.

Hayatını kaybeden Özkan T.’ye Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı ve sabır; yaralananlara ise acil şifalar diliyoruz.

İktidarın Kürt halkına yönelik düşmanca iç-dış politikası ve söylemi, toplumda linç kültürünü besleyen anlayışı, bugün ortaya çıkan bu tabloyu da yaratmaktadır.

Afyon’da genç bir Kürt işçinin hayatını kaybetmesinin sebebi, AKP-MHP iktidarının nefret söyleminden vazgeçmemesi, bu konudaki sayısız uyarımızı dikkate almamasıdır. Kürtlerin uğradıkları ırkçı saldırılar, iktidarın cezasızlık politikasının da bir sonucudur.

Afyon’daki ırkçı cinayetin takipçisi olacağız. Kürtlere yönelik ırkçı saldırılarda bulunanların hiçbir ceza almamalarının normalleşmesine izin vermeyeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2020, 20:23

YORUM EKLE
YORUMLAR
Davut Demir
Davut Demir - 4 ay Önce

Irak, Suriye ve Libya’da savaşlar yürüten, Doğu Akdeniz’de ‘navtex’ ilanlarıyla savaşçılık oynayan; içeriyi siyasal-sosyal linçlerle hizalayan, milli serveti tarumar eden, hazineyi meteliksiz bırakan, her türlü insani-ahlaki-hukuki değeri tüketen Türkiye’nin ahvali!(Fehim TAŞTEKİN-duvar gazetesi)

SIRADAKİ HABER