HDP: İçişleri Bakanlığı siyaset - yargı işbirliğini itiraf etti

HDP, HDP’liler başta olmak üzere tüm muhaliflere yönelik operasyonlara ilişkin açıklama yaptı

HDP: İçişleri Bakanlığı siyaset - yargı işbirliğini itiraf etti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, HDP’liler başta olmak üzere muhalif kesimlere yönelik artarak devam eden gözaltı ve tutuklamalara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“Adalet yerini bulacak ve kıyamet zalimlerin üzerine kopacak” başlığıyla yapılan açıklamada şöyle denildi:

'ADALET YERİNİ BULSUN' AÇIKLAMASI SONRASI 942 GÖZALTI

“Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün ‘Adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun’ şeklindeki açıklamasından bugüne; İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Diyarbakır, Şırnak, Van, Batman, Adana, Mersin, Antalya ve Mardin’de yapılan gözaltı operasyonları sonrasında aralarında HDP üye ve yöneticileri ile çeşitli gazetecilerin, STK üye ve yöneticilerinin de olduğu 19’u avukat 942 kişi gözaltına alınmış, gözaltına alınanlardan 11’i tutuklanmıştır.

Ayrıca yine aynı dönemde HDP Van il binası ile HDK İstanbul binalarına mafyavari ve korsanca baskınlar düzenlenmiştir” denildi.

'YENİ BİR HESAPLAŞMA VE KAVGA'

Açıklamada, İçişleri Bakanlığı’nın söz konusu operasyonlara ilişkin açıklamasında "başsavcılıklarla koordineli yürütüldüğü" ifadesi hatırlatılan açıklamada, “İçişleri Bakanlığı bu açıklaması ile HDP’liler başta olmak üzere muhaliflere dönük operasyonların yürütme organından talimat alan, İçişleri Bakanlığı koordinesinde çalışan yargı mensupları tarafından yürütüldüğünü itiraf etmiştir. Savcıların ve Yargıtay üyelerinin yeniden atanması ve bazılarının görev yerinin değişmesi, iktidar bloku içinde bazı kanatlar arasında, tarafsızlığını zaten yitirmiş olan yargı üzerinden, yeni bir hesaplaşma ve kavganın olduğunu göstermektedir. Diğer taraftan AKP’nin bazı yöneticileri işlenen suçlar karşısında tamamen manipülasyon amaçlı timsah gözyaşları dökerken, talimatlar veren bazı yetkilileri ise yavuz hırsız misali evrensel hukuk ilkelerini, Anayasa’yı ve yasaları hiçe sayarak muhalif kesimlere saldırıyor” ifadeleri kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 09:44

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER