HDP: İçinde bulunduğumuz sürecin adı sivil darbedir

HDP'nin kapatılmasına yönelik açıklamalara, HDP kanadından sert tepki

HDP: İçinde bulunduğumuz sürecin adı sivil darbedir

HDP Grup Başkanvekilleri HDP’nin kapatılması için MHP’nin AKP ile işbirliği yaptığını belirterek “HDP’yi kapatarak demokratik sistemin kapatılması hedeflenmekte” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ortak bir açıklama yaparak HDP’nin kapatılması yönündeki açıklamalara tepki gösterdi.

Açıklamada şunlar belirtildi:

‘HER ŞEY SARAYDAN PLANLANMAKTADIR’

“İçinden geçmekte olduğumuz bu süreci adı sivil bir darbedir. Devletin tüm imkan ve gücü saray etrafında yasa dışı bir biçimde örgütlendirilmiştir. Bütün devlet kurumları saraya bağlanmıştır. Her şey saraydan planlanmaktadır. Parlamento, yargı, bürokrasi, siyaset kurumu, medya, özgürlükler, insan hakları ve barış saray devletinin tehdidi altındadır.

“Bugün hiç bir şekilde anasayasal ve yasal yetkisi bulunmayan saray devletiyle onun emrindeki taşeron hükümet, yetmiş yedi milyonun yaşamını ve ortak geleceğini tehdit eden kararlar almaktadır. KOrsan saray devleti ve yetkisiz geçici hükümet ülkeyi çatışmalı bir ortama ve bölgesel bir savaş sürüklemektedir.

‘DARBE SÜRECİ’

“Hedefleri diktatörlük sistemlerini hayata geçirmek hırsızlık ve yolsuzluk düzenlerini devam ettirmektir, karıştıkları suçlardan kirli işlerden dolayı hesap vermekten kurtulmaktır.

“Devreye koydukları bu darbe sürecini daha da derinleştirmek için parti kapatmayı gündeme taşıyarak psikolojik ortamı buna göre hazırlamaya çalışmaktadır. Aslında HDP’yi kapatarak siyaset alanını ve demokratik sistemi tümden kapatmayı hedeflemektedirler.

‘DARBECİ ZİYNİYETİN TEMSİLCİLERİ MİLLİYETÇİLERDİR’

“Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki parti kapatmayı savunanlar demokrasiden nasibini almamış darbeci zihniyettir. Darbeci zihniyetin bugünkü temsilcileri milliyetçilerdir. Aynı zamanda AKP’lilerdir. Milliyetçilerin partisi 80 darbesinde kapatılmıştır. AKP de 2008’de kapatma davası geçirmiştir. Bugün her ikisi Kenan Evren’in ruhunu siyasi çizgilerinde yaşatmak için yarış halindedir. Siyasi tarihimizin hafızası bu yüz karası zihniyetleri kaydetmektedir.

“AKP’nin yolsuzluklarından hesap soracağını söyleyerek kendi seçmenini aldatan milliyetçilerin partisi tüm hırsızlıkları bir kenara bırakmış HDP’nin kapatılması için AKP’yle suç ortaklığı yapmaktadır. Parti kapatma komisyonunun saraydaki temsilcisi Erdoğan da dün hukuku ayaklar altına alarak yargıya parlamentoya adeta talimat verircesine gereğini yapın demiştir. Her bir HDP’liyi bedel ödetmekle tehdit etmiştir.

‘HESAP VERME DURUMUNDASINIZ’

“Bu beylik tavırlar olsa olsa bir korkunun suçluluğun ifadesidir. Her şeyden önce HDP’ye oy veren milyonların iradesine yapılan bir saygısızlıktır. Hangi mevkide ve konumda olursa olsun HDP’yi ağzına alnalar önce haddini ve konumunu bilmelidir. Bu halkın iradesi sahipsiz değildir. Bize hesap sorma cüretini gösteren ve bedel ödetmekle tehdit edenleri net bir şekilde uyarıyoruz. Dünya alemde biliyor ki siz hesap sorma konumunda değil tam tersine hesap verme durumundasınız.

‘ROBOSKİ, GEZİ, REYHANLI, SURUÇ KATLİAMI’


“Yolsuzluklarınızın, hırsızlıklarınızın milyar dolarlarınızın hesabını daha vermediniz. Roboski, Gezi, Reyhanlı, Suruç katliamlarının hesabı orta yerde duruyor. Türkiye’yi çatışmanın içine sokan politikalarınızın hesabı daha görülmedi.

“IŞİD’e gönderdiğiniz silahların hesabı duruyor. Çerez parası diye yağmaladığınız kamu kaynaklarınız dosyanızda bekliyor. Devletin, cumhurbaşkanı sıfatıyla yaptığınız seçim çalışmalarının hesabı duruyor.

“IŞİD ile ilişkilerinden dolayı asıl yargı konusu yapılması gereken AKP’dir. Erdoğan ve Davutoğlu ikilisidir. Asıl bedel ödemesi gerekenler, kendi suçlarını örtbas etmeye çalışmaktadır.

‘KORKMUYORUZ, ALNIMIZ AÇIK BAŞIMIZ DİK’


“Biz korkmuyoruz. Alnımız açık, başımız diktir. Dokunulmazlığın arkasına sığınarak siyaset yapan bir gelenekten gelmiyoruz. Onurlu bir direniş mücadelesinin içinden geliyoruz. Eş genel başkanımızın çağrısında olduğu gibi biz sözümüzün arkasındayız.

“80 vekilimizin imzasıyla, bu açıklamanın hemen ardından dokunulmazlıklarımızın kaldırılması için meclis başkanlığına başvuruyoruz. Tüm parlamentoya da çağrı yapıyoruz. Gelin 550 vekilin dokunulmazlıklarını kaldıralım. Herkes yaptıklarının hesabını versin. AKP ve MHP’ye sesleniyorum, gelin samimiyetiniz cesaretiniz varsa dokunulmazlıkları kaldıralım.”
 

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2015, 11:31
YORUM EKLE