HDP heyeti Akdoğan ile görüştü: İmralı heyeti genişleyecek

İdris Baluken açıklama yaptı

HDP heyeti Akdoğan ile görüştü: İmralı heyeti  genişleyecek

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile görüşmelerinden sonra açıklama yapan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, görüşmenin verimli geçtiğini belirterek, silahlanma tartışmalarına da, "Bu görüşülecek konu başlıklarından biridir ama tek başlık buymuş gibi yansıtılması doğru değil" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile görüşmenin ardından HDP İmralı Heyeti basın açıklaması yaptı.

Grup adına konuşan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, görüşmenin verimli geçtiğini belirterek, her şart altında diyalog ve müzakerenin sürmesi gibi konuları ele aldıklarını söyledi. "Görüşmelerimiz devam edecek" diyen Baluken, İmralı'ya gidişe ilişkin de "Bu konuda şimdilik bir şey demiyoruz" diye konuştu.

Basın mensuplarının da sorularını yanıtlayan Baluken, kamuoyunda tartışılan kimi konularında müzakare başlıklarından olduğunu belirterek, "Sürecin ilerlemesi süreçle ilgili nitelikli müzakere konullarıdır. Hem heyetimizin hemde hükümet kanadının yaptığı hazırlıklar var bunları detaylı değerlendirmek için biraraya geleceğiz" diye konuştu.

İzleme heyetine hükümetin kapıyı kapadığına ilişkin bir soruyu da cevaplandıran Baluken, "İzleme heyeti ile ilgili görüş alış verişimiş oldu. Biz izleme heyetinin 3. göz olarak bu süreçte bir an önce olmasını olumlu görüyoruz. Bu işi manipüle edecek, kalıcı barnışı hedefleyecek, insanlarımız akademisyenlerimiz kanaat önderlerimiz var. Bunları istişare ediyoruz aramızda görüş ayrılığı yok" diye konuştu.

Hükümete yakın kesimlerin son günlerde sıkça dile getirdiği "PKK silah bıracak" sözlerinin hatırlatılması üzerinde de Baluken, Silahsızlanmanın görüşme konullarından biri olduğunu belirterek, "Süreçle ilgili görüşülen konu başlıklarından biridir. Sadece bu başlık üzerinden değerlendirmek doğru değil. Hepimizin çabası müzakere sürecinin hızlandırılmasıdır. Müzakare sürecinde hızlanmış bir şekilde devam ederse bu konu konuşulur" diye konuştu. Baluken İmralı'ya gidiş konusunda da "Şuanda bir şey ifade etmiyoruz. Önümüzdeki süreçte daha somut bazı kararlaşmalar olursa paylaşırız" şeklinde cevaplandırdı.

Baluken ısrarlı sorular üzerine de, "Yapmış olduğumuz görüşmede, tıkanan diyalog kanallarını açma, sorunlarını gidermeye yönelik görüşmeler yaptık. Sürecin hızlandırnılmasını istiyoruz. Bu günkü toplantının ana taması görüşme kanallarını açmak ve sürece hız kazandırmak oldu" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2014, 14:46

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER