HDP Eş Genel Başkanları: Uyarıyoruz

HDP Eş Genel Başkanları, YSK'nin diyet ödeme anlayışıyla davrandığı takdirde ülkede artık hiç bir seçimin demokratik meşruiyetini kalmayacağını söyledi

HDP Eş Genel Başkanları: Uyarıyoruz

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, seçimin ardından devam eden itiraz sürecine dair yazılı açıklama yaptı.

"Uyarıyoruz" başlıklı açıklamada, Eş Genel Başkanlar, Türkiye'nin çok kritik bir eşikte bulunduğunu ifade ederek, iktidarın seçim sonuçlarını hukuki ve ahlaki olmayan müdahalelerle değiştirmek istediğini ifade etti.

Eş Genel Başkanların açıklaması şöyle:

"Uyarıyoruz…

Türkiye çok kritik bir eşikte bulunuyor. Seçim sonuçlarını hukuki ve ahlaki olmayan müdahalelerle değiştirmek, sandık iradesini gasp etmek için iktidar elindeki her türlü imkanı değerlendiriyor.

İtiraz başvurusunda bulunmak demokratik bir hak iken, bu başvuru imkanı sadece iktidar lehine kullanılan bir hak olarak değerlendiriliyor.

AKP-MHP ittifakının bu tutumunun demokratik meşruiyeti yoktur. Demokratik politik kültürden zerre kadar nasiplenmemiş bir tutumla ve anlayışla karşı karşıyayız.

Seçim güvenliğini sağlamak ve seçim sonuçlarının hakkaniyetle oluşmasını yerine getirmekle yükümlü olan il ve ilçe seçim kurulları da tamamen hukuksuz ve haksız bir davranış içerisindedir. İl ve ilçe seçim kurullarının üstü olan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) da bu hukuksuzluğa seyirci kalmakta ya da bilerek müdahale etmemektedir. Tam bir kanunsuzluk hüküm sürmektedir.

MEŞRUİYETİNİ KALMAYACAKTIR

Yüksek Seçim Kurulu’nu uyarıyoruz. Çifte standart uygulamasına derhal son verilmesi yönünde bir tutum almazsanız, hukuken de etik olarak da hiçbir meşruiyetiniz kalmayacaktır.

Bariz deliller ve tutanaklar ile yaptığımız itiraz başvuruları Muş başta olmak üzere birçok il ve ilçede ret edilmiştir. Bunu kabul edilemez buluyoruz. İstanbul’da AKP-MHP ittifakının yeniden sayım doğrultusunda baskı yoluyla aldırdığı kararlar vardır. Tam tersi bir uygulama ise bizim başvurularımızda izlenmektedir. İktidar baskısı yoluyla itirazlarımız ret ettirilmektedir.

KARS İÇİN YSK’YA BAŞVURU

Son olarak Kars ilinde seçimin iptali için ittifakın yaptığı başvuruyu esastan görüşmek üzere karar alan Kars İl Seçim Kurulu’na ve dolayısıyla Yüksek Seçim Kurulu’na soruyoruz: Er ve erbaşlara oyları biz mi kullandırdık. Aylar öncesinde buna itiraz eden biz değil miydik? Yüksek Seçim Kurulu bizim itirazlarımızı ret etmedi mi? Hangi baskı ve yönlendirmeyle itirazı esastan görüşme kararı alıyorsunuz? 

Kars İl Seçim Kurulu’nun bu hukuksuz kararının kaldırılması için Yüksek Seçim Kurulu’na başvuruyoruz. Bu kararın derhal kaldırılmasını talep ediyoruz.

Seçim sonuçlarını şaibeli hale getirecek müdahalelere yönelmiş olan iktidar kaybetmenin öfkesi ile davranmaktadır. Eğer Yüksek Seçim Kurulu da bu öfkenin bir parçası olarak ve diyet ödeme anlayışı ile davranacaksa, bu ülkede artık hiçbir seçimin demokratik meşruiyeti kalmamış olacaktır.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2019, 20:15

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
vatandaş Erd2103
vatandaş Erd2103 - 1 yıl Önce

yav siz hala meşru gayrimeşru tartışmasında mısınız.yeter artık bu yuvarlak laflarınızdan bıktık. bu halkı siz bu kadar apolitize ettiniz. halkın sindirilmesine siz sebep oldunuz. bu halk sizin arkanızda olduğunu bağıra bağıra dile getirmesine rağmen bu halka önderlik edemediniz. her sokak başının barut koktuğunu yerde siz koltuklarınız için barış dediniz. Dikta rejimine davetiye çıkarıp demokrasi palavrasına sığındınız. Binlerce insan ölüme yatmışken biriniz birgün rahatınızdan ödün vermediniz. kaç milletvekili kaç yönetici Leyla güvenin tırnağı olamadınız. Bırakın artık bu gevşekliği insanlar ölüyor insanlar. mücadele deyince anladığınız şey ya belediye ya da meclis koltuğuna göz dikmek. bari bunu yaparken de koltuklarınıza sahip çıkın bunu da yapamıyorsanız insan gibi yapamıyoruz deyip bari sokak muhalefetini kendi ellerinizle teslim etmeyin

Vatansever
Vatansever - 1 yıl Önce

Oyların yeniden sayılmasında hic bir zarar yok. Kanuna itiraz hakkı konuşulmuş, Ak Parti de bu hakkı kullaniyor. KORKANLARIN SEBEBI nedir ?

SIRADAKİ HABER