HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ: Kobani zaferi dünya halklarının zaferidir

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ partisinin grup toplantısında konuştu

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ: Kobani zaferi dünya halklarının zaferidir

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Grup toplantısına 'Biji berxwedana Kobani' sloganlarıyla başlayan Yüksekdağ  "134 gün boyunca devam eden şanlı Kobani direnişi büyük bir zaferle kazanımını, tarihsel iradesini ilan etti. Kobani'deki zafer dünya halklarının ezilenlerin zaferidir. Tüm Ortadoğu halklarının geleceği ve umududur, yeni yaşamın göstergesidir. Hepimize kutlu olsun" dedi.

Yüksekdağ'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Zafer dolu günlere ulaşamayacağımızı sanıyorlardı. Bütün bölge halklarının ömrü billah karanlık yazgıya mahkum olduğunu düşünüyorlardı. Umudun direniş yolunda ilerleyenler, bu karanlık yazgıyı önemli bir biçimde değiştirdi. Bugün sağımız, solumuz, önümüz arkamız zaferlerle dolu.

SYRİZA'NIN ZAFERİNİ KUTLUYORUM

Gelişmeler yaşanıyor. Bunlardan birisi komşumuzdaki zafer, kardeş Yunan halkının ve kardeş partimiz SYRİZA'nın kazandığı zaferi kutluyorum, sevinçlerini paylaşıyorum. Kriz ve yoksulluktan başka bir şey getirmeyen Avrupa uygarlığına karşı kazanılmış büyük bir zaferdi. Bu zafer hepimizin geleceği ve başarısıdır. Tek başına aydınlığa yürüyeceğimiz bir yol tasavvur etmedik. Her zaman kurtuluş yok tek başına dedik. Bu tarihsel tarihsel dönemeçte Yunan halkının kaydettiği başarıyı, kendi başarımız olarak görüyor, bu başarıyı büyüteceğimize söz veriyoruz.

Yunan halkı bu kaderi köklü bir biçimde değiştirdi. Halkın özgücünün ve seçme şansının olduğunu gösterdi. Avrupa'daki sömürge mekanizmaları beklemiyorlardı. SYRİZA'nın kazanacağı zaferi engellemek ve yürüyüşü durdurmak için çeşitli çabalar ve uğraşılar sergilediler. Bu zaferin, kendi egemenlik çıkarlarının risk altında olduğunun farkındalar. Bizim de farkında olduğumuz çok önemli bir şey var. Avrupa'da da komşumuzda da bir emek seçeneği büyümeye başladı, gelişti. Dünya halklarının kazanma azmi olacaktır.

KOBANİ'DEKİ ZAFER EİLENLERİN ZAFERİDİR

Doğuya baktığımızda gözümüzün uzaklaşmadığı, Kobani'ye, Rojava'ya baktığımızda ikinci kutlu mücadelenin sonucunu görüyoruz. 134 gün boyunca devam eden şanlı Kobani direnişi büyük bir zaferle kazanımını, tarihsel iradesini ilan etti. Kobani'deki zafer dünya halklarının ezilenlerin zaferidir. Tüm Ortadoğu halklarının geleceği ve umududur, yeni yaşamın göstergesidir. Hepimize kutlu olsun.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2015, 15:05
YORUM EKLE