HDP Eş Başkanları Buldan ve Temelli, AİHM'in Demirtaş kararını değerlendirdi

"Demirtaş, vakit geçirmeksizin serbest bırakılmalı"

HDP Eş Başkanları Buldan ve Temelli, AİHM'in Demirtaş kararını değerlendirdi

HDP Eş Genel Başkanlı Sezai Temelli ve Pervin Buldan, AİHM'in Demirtaş hakkında verdiği kararı değerlendirdi.

Yazılı bir açıklama yapan Buldan ve Temelli, "2 yıldır hukuksuz bir şekilde rehin tutulan Demirtaş, vakit geçirmeksizin serbest bırakılmalıdır. Bu karar tüm seçilmişler için emsal bir karar olarak değerlendirilmelidir. AİHM nezdinde Türkiye ilk kez 18. Madde’yi ihlal etmekle sonuçlanan bir karara konu olmuştur" dedi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, önceki dönem Eş Genel Başkanımız, yoldaşımız Selahattin Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması yönünde bir karar vermiştir. Mahkemenin bu kararı ile Demirtaş’ın tutukluluğunun “siyasi” olduğu da netleştirmiştir.   

AİHM kararı, Anayasa’nın 90. Maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 46. Maddesi’ne göre bağlayıcıdır. Türkiye imzaladığı uluslararası anlaşmalara uymak ve bu kararı uygulamak zorundadır. 

Türkiye’de yargı şimdi yeni bir sınavla karşı karşıyadır. Ya uluslararası hukuk ilkelerine, Türkiye’nin imzaladığı uluslararası anlaşmalara ve üyesi bulunulan uluslararası kurumlara bağlı olduğunu gösterecektir. Ya da hukuk ilkeleri ve uluslararası sözleşmelerle ilgisi bulunmadığını ve Anayasa’nın 90. Maddesi’ni tanımadığını gösterecektir. 

2 yıldır hukuksuz bir şekilde rehin tutulan Demirtaş, vakit geçirmeksizin serbest bırakılmalıdır. Bu karar tüm seçilmişler için emsal bir karar olarak değerlendirilmelidir. AİHM nezdinde Türkiye ilk kez 18. Madde’yi ihlal etmekle sonuçlanan bir karara konu olmuştur. 

Demokrasi ve barış mücadelesinden vazgeçmeyenler, demokratik siyaset konusundaki kararlı duruşları ile bu ülkenin ve toplumun yüz akı olmayı sürdüreceklerdir. 

2 yıldır söylediğimiz gibi, Demirtaş’ın ve tüm seçilmişlerimizin, yöneticilerimizin yeri cezaevleri değil Türkiye halklarının yanıdır."

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 10:59

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER