HDP Eş Başkanı Sezai Temelli'den yargıçlara: Cesur olun

Temelli, Demirtaş'ın tutukluluğuna itirazla ilgili açıklama yaptı

HDP Eş Başkanı Sezai Temelli'den yargıçlara: Cesur olun

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDP'nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğuna itirazla ilgili açıklama yaptı.

HDP Genel Merkezinde basın toplantısı düzenleyen Temelli şunları söyedi.

Bildiğiniz gibi geçen hafta sayın Demirtaş'ın avukatları, tutuklu bulunduğu mahkemeye tahliyesinin bir an önce gerçekleşmesine yönelik başvuruda bulundular. Bu başvurunun yarın sonlanmasını bekliyoruz. Lehte sonuçlanması, Demirtaş'ın özgürlüğüne kavuşması öncelikli talebimizdir.  

Mahkemeye tahliye konusunda başvuru yaptığımızda da dile getirdiğimiz üzere gerek Anayasa gerekse 298 sayılı kanun uyarınca seçimlere ilişkin ilkelerin en belirgin olanları eşitlik ve serbestlik ilkeleridir. Bu ilkeler seçime katılacak adayların kullanacakları olanak ve yetkiler için de geçerlidir. Eşitlik ve serbestlik ilkesinin hayata geçmesi açısından tüm adayların propaganda olanaklarından yararlanması gerekir. 

Açık - kapalı yer toplantıları, radyo-TV koşullarının tutukluluk koşullarında yerine getirilmesi mümkün değildir. Her ne kadar Demirtaş tutuklu olsa da cumhurbaşkanı adayı olarak seçime katılma hakkını kullandıysa da seçim faaliyetlerine katılımının engellenmesi Anayasa'nın ihlali niteliğindedir. 

Demirtaş 4 Kasım 2016'dan bu yana tutukludur. Bu durum seçilme hakkının ağır ihlalidir. Ayrıca seçmen açısından da seçme hakkının ağır ihlalidir. 

SEÇİMİN MEŞRUİYETİNE GÖLGE DÜŞMEKTE

Diğer 5 adayın her türlü aracı kullanarak seçim çalışması yürütmesi cumhurbaşkanlığı seçiminin meşruiyetine gölge düşürmektedir. Halen milletvekili olan ve 6 milyon seçmenin oyunu alan Demirtaş cumhurbaşkanı seçimine tutukluluk şartlarında katılıyor olması serbest seçim hakkını ortadan kaldırmaktadır. 

Yargılamaya konu fiiller, Demirtaş'ın yaptığı konuşmalar, açıklamalardır. Bu faaliyetler mutlak dokunulmazlık kapsamındadır. Demirtaş çıktığı her mahkemede buna vurgu yaparak konuşmasına başlar. Kaldı ki bugün tutuklu bulunduğu dava dosyasını hazırlayan savcılar FETÖ'den yargılanmakta ve tutuklu bulunmaktadır. 

Bugün aynı zamanda 20 Mayıs. Yani dokunulmazlıkların kaldırılmasının yıl dönümü. Demokratik siyasete darbenin yıl dönümü. Dokunulmazlıkların kaldırıldığı süreçte bunun Anayasa'ya aykırı olduğunu, mutlak dokunulmazlık kapsamında ele alınması gerektiğini dile getirmiştir. Bunun anayasa suçu olacağını söylemiştir. O dönemde yeterli sayımız olmadığı için AYM'ye gidemedik, ama gidilseydi iptal edilecekti. 

Demirtaş tüm duruşmalarında hakimlere çağrı yapmaktadır. Hakimler de bu meseleyi AYM'ye taşıyabilir ancak hiçbir hakim bu hakkını kullanmadı. 

Demirtaş 18 aydır hukuka aykırı bir şekilde alıkonuluyor. Bu, Türkiye açısından bir meşruiyet krizinin kaynağıdır. Bugün Demirtaş'ın serbest bırakılması 24 Haziran'dan sonra Türkiye'nin önündeki demokrasi barajını yıkmak ve Türkiye'nin önünü açmak açısından çok önemli bir adım olacaktır. 

DİĞER CUMHURBAŞKANI ADAYLARI ÇAĞRILARINA SAHİP ÇIKMALI

Diğer cumhurbaşkanı adayları Demirtaş'ın serbest bırakılması konusunda çağrı yaptılar. Bu çağrılar çok kıymetlidir. Çünkü burada alışılagelmiş siyasi davranışın ötesinde bir adım söz konusudur. Türkiye'nin çok uzaklaştığı demokrasi kültürüne katkıdır. Biz burada bu çağrıyı yapan cumhurbaşkanı adaylarına, çağrılarına sahip çıkmaları ve ısrarcı olmaları yönünde çağrımızı yineliyoruz. 

Bir  başka çağrıyı da yargıya yapıyoruz. Yargı bağımsızlığını hayata geçirmek hakimlerin elinde. Yargı üzerindeki, mahkemeler üzerindeki bu vesayete son vermeleri gerekiyor. Bu dava tüm yargıya örnek oluşturacak bir davadır. Demirtaş'ın tutukluluk halinin incelemesini yapacak hakimleri cesur olmaya çağırıyoruz. 

İfade ve düşünce özgürlüğünün kısıtlandığı bir yerde demokrasiden bahsetmek mümkün değil. Ama bugün seçme ve seçilme hakkı da ihlal edilmektedir. Bu ihlale de son vermek hakimlerin elinde. Önemli bir kapıyı açacaktır. 

Hilelerin konuşulduğu bir ortamda seçime gittiğimiz gerçekliğine rağmen halklarımızın umudu var. Bu umudun körelmemesi için Demirtaş'ın özgür kalmasını istiyoruz. Bu herkesin ortak talebi. Demirtaş Türkiye'nin adayıdır ve Türkiye'nin adayı serbest kalmalıdır. 24 Haziran seçimleri üzerindeki karanlık gölgenin kaldırılmasını istiyoruz. Tüm kamuoyuna duyarlı olmaları çağrımızı da yineliyoruz. 

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2018, 22:50

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER