HDP'den YSK'ya çağrı: Karardan dönülebilir

HDP'den YSK'nın 'arkasına basılması gerekirken önüne YSK mührü basılan oy pusulaları geçerli sayılacak' açıklamasına tepki gösterdi

HDP'den YSK'ya çağrı: Karardan dönülebilir

YSK Başkanı Sadi Güven’in, ‘Arkasına basılması gerekirken önüne YSK mührü basılan oy pusulaları geçerli sayılacak’ sözlerine tepki gösteren HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Sezai Temelli, YSK’ya çağrıda bulunarak; “Bu hatalı karardan dönülebilir. Bu oyların geçerli olmayacağı yönünde bir tahsis kararına ihtiyaç vardır diye düşünüyoruz”dedi.

‘SEÇİMLERE GÖLGE DÜŞÜRDÜ’

Gazete Duvar'da yer alan haber,ne göre, YSK’nın bugünkü kararının seçimlere gölge düşürdüğünü ifade eden Temelli, “Bununla ilgili maalesef hukuken yapılabilecek bir şey yok” dedi. Temelli şöyle devam etti: “Tüm yerellerden bize ulaşan başvurulara YSK kararı olduğundan dolayı kabul edilmesi yönünde bir dönüş yaptık. Ama şunu da biliyoruz ki bu kabul edilebilir bir karar değildir. Çünkü YSK kararları kesin kabul ediliyor. YSK aslında bütün seçim geleneklerine ve seçimlerde bugüne kadar uygulamış olduğu içtihadına aykırı bir karar almış oluyor ve bu seçimleri bu referandumu bu haliyle şaibeli hale getirmiş oluyor. Bu kararın düzeltilmesi için YSK aslında kendi kararının tahsisini yapabilir. Bu konuda YSK’ya çağrıda bulunuyoruz dolayısıyla bu hatalı karardan dönülebilir. Bu oyların geçerli olmayacağı yönünde bir tahsis kararına ihtiyaç vardır diye düşünüyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2017, 21:58
YORUM EKLE