HDP'den 'resmen' aday olan Dengir Mir'den 'adaylık' açıklaması

HDP'den aday adaylıklarını koyan Dengir Mir Fırat ve Mithat Sancar açıklama yaptı

HDP'den 'resmen' aday olan Dengir Mir'den 'adaylık' açıklaması

AKP kurucu kadrosunda yer alan Dengir Mir Mehmet Fırat ile akademisyen Mithat Sancar Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) aday adayı olmak için başvurdu. Fırat ile Sancar'ın adaylık başvurusunu HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş aldı. Adaylar başvurunun ardından HDP Genel Merkez binası toplantı salonunda açıklama yaptı.

'KRİTİK SÜREÇTE YENİDEN SİYASETE GİRMEK ZORUNDA HİSSETTİM'

İlk açıklamayı yapan Dengir Mir Fırat, Türkiye'nin kritik bir süreçte olduğunu bu nedenle yeniden siyasete girmek zorunda hissettiğini belirterek, son dönemlerde yaşanan gelişmeleri kaygı ile izlediğini belirtti.

AKP’yi bir toplumsal sözleşme saikiyle kurduklarını söyleyen Fırat, AKP'nin bu programa aykırı bir tutum içerisinde olduğunu söyledi. Fırat, başkanlık sistemiyle de ilgili olarak, "Yasama meclisini belirleyeceksiniz öbür yandan yönetimi idare edeceksiniz, bir yandan da sizi denetlemekte sorumlu olan yargıyı kendinize bağlayacaksınız. Bu diktatörlüğe doğru eğilim gösterecek bir anlayışı ifade ediyor" dedi.

Fırat, Recep Tayip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçildikten sonra tarafsız davranmayarak anayasayı ihlal ettiğini belirterek, mesuliyeti olmadan hükümeti yönetmeye çalıştığını ifade etti. Söz konusu gelişmelerle Erdoğan eli ile Türkiye'de bir kaosun yaşandığına dikkat çeken Fırat, bu kaosun 2015'ten sonra bir felakete dönüşebileceğini söyledi.

"Şah Fırat operasyonu"na da değinen Fırat, operasyonun tamamen gündemi değiştirmeye dönük olduğunu belirterek, "Kobanê düştü düşecek diye sevinen Cumhurbaşkanı türbeyi Kobanê'ye getirdi. Komşu komşunun külüne muhtaçtır" diye konuştu.

'ÇÖZÜM SÜRECİ KORUNMALI'

Türkiye'nin en öneli gündemlerden birinin barış süreci olduğuna vurgu yapan Fırat, sürecin mutlaka korunması gerektiğine işaret ederek, korunmasının da demokrasi, özgürlük anlayışı ve hukuk devletinin varlığıyla mümkün olabileceğini söyledi. Türkiye'nin çözüm sürecini askıya alma yada öteleme hakkına sahip olmadığını vurgulayan Fırat, "Tüm bu saydığım nedenlerden dolayı HDP'den adaylık için başvuruda bulunmuş oldum. Benim talebim Mersin'den aday olmam ancak takdir partinin yetkili organlarındadır" dedi.

“BARAJ SORUNU YOK"

HDP'nin barajı geçip geçmeyeceği ile ilgili olarak da Fırat, "Bana göre böyle bir sorun yok. Yüzde 15'in altında kalıp kalmama durumu var, neresinde olacağız bilmiyorum" dedi.

SANCAR: 'SEÇİMLER HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR'

Fırat'ın ardından Mithan Sancar da, adaylık başvurusuna ilişkin kısa bir açıklama yaptı.

Sancar, 2015 seçimlerinin hayati önem taşıdığını belirterek, "Bir yıldır devam eden maratonun son etabı ve Türkiye'nin gelecek dönemi on yılları bu seçimden büyük ölçüde etkilenecektir. Nasıl bir sonuç alacağımız, Türkiye'nin kaderini belirleyecektir. HDP parti olarak girme kararı aldığından itibaren asli kurucu aktör iddiası ile seçime gidiyor barışın, kardeşliğin Türkiye'de yerleşmesini sağlayacak toplumsal zemin ve değişim yaratmaktır bu iddia barajı aşma noktasında sıkıntı olacağını düşünmüyorum tahminlerin üzerinde olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Sancar, İstanbul ya da Mardin ilinden aday olabileceğini ancak nihai kararın parti tarafından verileceğini söyledi.

Kaynak: Agos

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2015, 18:07

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER