HDP'den OHAL'e ilişkin ilk değerlendirme

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Türkiye genelinde 3 ay süre geçerli olacak OHAL ile igili değerlendirmelerde bulundu

HDP'den OHAL'e ilişkin ilk değerlendirme

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ayhan Bilgen, Türkiye genelinde 3 ay süre geçerli olmak üzere Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilmesini değerlendirdi.

Ayhan Bilgen’in konuyla ilgili sözleri söyle:

“Zaten darbe başarılı olsaydı ilan edilecek olan OHAL idi. Şimdi kadar dünyaya darbeyi püskürttüğünü, demokrasiyi koruduğunu süslü cümlelerle manipüle eden AKP hükümeti, şimdi OHAL ilan ederek, zaten olacak olanı yapıyor.

'ÜLKENİN BİR BÖLGESİNDE ZATEN UZUN SÜREDİR OHAL SÜRÜYORDU'

“Ülkenin bir bölgesinde zaten uzun süredir OHAL sürüyordu. OHAL’i kaldırmakla övünen hükümet, kendi eliyle bunu tekrar ilan etti.

“Cumhurbaşkanın kritik noktada istihari bilgisi eniştesinden aldığını açıklaması, Gülen cemaati ile mücadele edilmemesi sorusuna mevzuat engel oluyordu sözüyle açıklayan Cumhurbaşkanı bu uygulama ile neyi amaçladığını da göstermiş oldu.

'BÜTÜN SÜRECİ YENİDEN DÜŞÜNMEK GEREKİYOR'

“Bütün süreci yeniden düşünmek gerekiyor. OHAL ilanına sebep oluşturan gelişmeleri bu çerçevede değerlendirmek lazım.

“Dünyanın hiçbir yerinde demokrasiyi, insan haklarını sona erdirmek için ilan ettik diye açıklamazlar. Ama bunun bir karşılığı yok.

'FİİLİ DURUMU ANAYASAL REFERANS İLE İLAN ETTİLER'

“Önümüzdeki günlerde sadece cemaate karşı değil, bütün muhalefete karşı baskı ve kontrolü kurmak, keyfi uygulamaları işletmek için bunu Anayasa’ya dayandırarak yapacaklar. Sanki iyi bir demokrasi vardı şimdi baskı gelecek diyemeyiz. Fiili durumu Anayasal referans ile ilan ettiler.

“Bu Meclise gelecek. Biz bu konuda çok netiz. Böyle bir uygulamanın Türkiye’nin barışına da, demokrasisine de katkı sağlamayacağını savunacağız.

“İçinden geçtiğimiz sürecin farkında olmak ve demokrasiyi önemseyen siyasi bütün dinamiklerin iş birliğini yapması baskı ve dayatmalara karşı toplumun gerçek demokratik muhalefetini örmesi gerekir.”

Kaynak: DİHA
 

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2016, 17:42
YORUM EKLE