HDP'den Midyat logosu için özür

Midyat Belediyesi'nin yeni logosundan Êzîdî sembolü Melek Tavus'un çıkarılmasına onay veren HDP grubundan açıklama

HDP'den Midyat logosu için özür

Midyat Belediyesi’nin logosunun değiştirilip Êzidîleri simgeleyen Melek Tavus’un çıkarılmasına onay veren HDP grubu bu karar nedeniyle özür diledi. “AK Partililer tarafından yanıltıldıklarını” söyleyen HDP grubu, değişikliğe itiraz edeceklerini belirtti.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, AK Partili Midyat Belediyesi’nin logosunda yer alan ve ilçedeki farklı inanç gruplarını temsil semboller yeni logoyla değiştirildi. Yeni logoda Êzidî inancı için büyük önem taşıyan Melek Tavus’un yer almaması tepki toplamıştı. Belediye meclisinde kabul edilen karara HDP grubunun da onay verdiğinin ortaya çıkması üzerine HDP’li meclis üyelerinden açıklama geldi.

‘İYİ NİYETİMİZ SUİSTİMAL EDİLDİ’

Midyat Belediyesi HDP Meclis Grubu Başkanı Cemal Bektaş, yeni logonun parti gruplarına fotokopi halinde gösterildiğini, logodaki mabedin de kendilerine, ‘Êzidîleri simgeleyen mabet’ olarak anlatıldığını söyledi. Bektaş, söz konusu kararın alındığı toplantıda kendisinin olmadığını vurgularken, “Bu açıkça grubumuzun iyi niyetinin suistimal edilmesidir. Karar halen yazılmış değildir. Gerçekten samimiyseler, önerimizi ve itirazımızı kabul edecekler. Bunu hep birlikte göreceğiz” ifadelerini kullandı. Bektaş ayrıca belediye meclisinde 21 AK Partiliye karşı 10 HDP meclis üyesi olduğu bilgisini verdi.

‘HALKIMIZDAN ÖZÜR DİLİYORUZ’

Logo değişikliğinin kabul edildiği toplantıda bulunan HDP’li meclis üyesi Hüseyin Arslan, yeni logoda Melek Tavus’un olmadığını fark ettiklerini, fakat logodaki mabedin kendilerine “Êzidî mabedi” olarak tanıtıldığını söyledi. Mabedin Êzidîlere ait olmadığını, logo fotokopiden gösterildiği için fark edemediklerini belirten Arslan, “Midyat kozmopolit bir şehir. Bir dine özgü simgeyi çıkarırsanız tepkiyle karşılaşırsınız. Bize logodaki mabedin Êzidîleri temsil ettiğini söylüyorlar, bunu kabul etmiyoruz. O mabed Êzîdîleri temsil etmiyor. İçine düşmüş olduğumuz bu hatadan dolayı da halkımızdan özür diliyoruz. En net şekilde özeleştirisini de vermek için elimizden geleni yapacağız” sözlerini kullandı. Arslan ayrıca pazartesi günü yeni bir önerge hazırlayacaklarını ve Melek Tavus’un logoya yeniden eklenmesini isteyeceklerini sözlerine ekledi.

BELEDİYE BAŞKANI ŞAHİN’DEN AÇIKLAMA

Öte yandan AK Partili Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin de logo değişikliği üzerine açıklama yaptı. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Şahin, şu ifadeleri kullandı:

“Hilal içerisindeki Kilise, Ezidi Tapınağı ve Cami sembolleri (3 Dinin Mabedleri) Ay yıldızımız çatısı altında farklı medeniyetlerin unsurlarını temsil etmektedir. Yapının oturduğu 3 çizgili platform 3 medeniyeti (İslamiyet, Hıristiyanlık, Ezidilik) sembolize etmektedir. Süzülen güvercinler sevgi, saygı çerçevesinde bir çatı altında yaşamayı betimlemektedir.”

Ayrıca, yeni logonun mecliste kabul edilmesinden önce kullanıldığı da ortaya çıktı. Midyat Belediyesi’nin yeni logosu ilk kez 1 Temmuz’da belediyenin internet sitesinde “yaz yüzme kursu kayıtları başladı” başlıklı duyuruda kullanıldı.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2019, 16:43

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER