HDP'den gözaltı tepkisi: Seçilmiş irademize yönelik siyasi darbe barbarlığı sürüyor

Mızraklı ile 3 belediye eşbaşkanı bu sabah gözaltına alınmıştı

HDP'den gözaltı tepkisi: Seçilmiş irademize yönelik siyasi darbe barbarlığı sürüyor

HDP, yerine kayyım atanan DBB Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı ile 3 belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınmasına “İrade gaspına karşı her türlü meşru, hukuki, demokratik ve sivil protestolarımızı, direnişimizi aralıksız olarak sürdürmeye devam edeceğiz” diyerek tepki gösterdi.
 
HDP'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
“Bütün evrensel hukuk ilkelerinin alenen ayaklar altına alındığı bu süreç, faşist iktidar blokunun kurumsallaşma sürecinin bir parçası olarak ülkeyi bir yönetim krizine sürüklemeye devam ediyor. Özellikle son dört yılda HDP belediyelerine yönelik hayata geçirilen ve dünyada bir benzeri zor bulunabilecek cinsten faşizan bastırma politikalarına rağmen, 31 Mart yerel seçimlerinde uyguladığımız başarılı strateji neticesinde bölgede belediyelerimizi kayyımlardan geri almayı ve batıda da AKP-MHP blokuna halkımızla birlikte dur dedik. 
 
HDP’nin geniş toplumsal zeminde kazandığı meşruiyet alanını hazmedemeyen, HDP’nin toplumda yeniden yarattığı umudu hazmedemeyen, HDP’nin öncülüğünü yaptığı demokrasi cephesini hazmedemeyen ve toplumda meşruluğunu yitirerek çözülmeye başladığını gören AKP-MHP faşizan iktidar bloku, partimizi yeniden hedef haline getirmiş ve halkımızın tüm demokratik, meşru kazanımlarını yok etmek üzere harekete geçmiştir.
 
Bu kapsamda, hepimizin bildiği gibi, 19 Ağustos 2019 günü, eşzamanlı olarak, Diyarbakır, Mardin ve Van olmak üzere üç büyükşehir belediye eşbaşkanımız görevden uzaklaştırıldı ve yerlerine il valileri kayyım olarak atandı. Büyükşehir belediyelerimize kayyım atanmasının üzerinden iki aylık bir süre geçti. Geçtiğimiz cumartesi günü (19 Ekim) Mardin ve Van büyükşehir belediye eş başkanlarımızın geçici görevden uzaklaştırılma sürelerinin ‘2 ay daha uzatıldığına’ ilişkin İçişleri Bakanı imzalı tebligatlar, belediye eş başkanlarımıza iletildi.
 
BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ GÖZALTINA ALINDI
 
Bu sabah ise, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanımız Selçuk Mızraklı evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Yine eş zamanlı olarak, evlerine baskın yapılmak suretiyle Diyarbakır-Kayapınar Belediye Eşbaşkanımız Keziban Yılmaz ve Diyarbakır-Bismil Belediye Eşbaşkanımız Orhan Ayaz gözaltına alındılar. Takip eden saatlerde ise, yine Diyarbakır-Kocaköy Belediye Eşbaşkanımız Rojda Nazlıer, belediye binasına girişi sırasında gözaltına alındı. Kayapınar, Bismil ve Kocaköy belediye binaları sabahın erken saatlerinden itibaren kolluk kuvvetleri tarafından kuşatmaya alınmış ve bina içerisinde özellikle belediye eşbaşkanlarımızın odalarında aramalar yapılmaktadır.
 
KAYYIMLARLA GASP ETMEK
 
Belediye eş başkanlarımızın gözaltına alınmalarının bu belediyelerimizi de kayyımlarla gasp etmek amacıyla yapıldığı ortadadır. Birçok uluslararası sözleşme ve protokolde ‘yurttaşların yönetime katılma hakkı’ garanti altına alınmış temel bir haktır. Türkiye de söz konusu bu sözleşmeleri imzalamıştır. Günümüz temsili demokrasilerinde yurttaşların yönetime katılma haklarını kullandıkları en önemli yöntemlerden birisi de genel ve yerel seçimlerde çeşitli görevlere aday olmak ve oy kullanmak suretiyle, kendilerini genel mecliste temsil edecek milletvekillerini, yerel meclislerde temsil edecek meclis üyelerini ve belediye başkanlarını seçmek biçiminde gerçekleşmektedir.
 
BARBAR UYGULAMALARI KABUL ETMİYORUZ
 
Türkiye’de seçme ve seçilme hakkı her ne kadar anayasa ve yasalarla kısmen güvence altına alınmış görünse de, uygulamada bu asgari hakların dahi yok sayıldığı tüm ülke ve dünya kamuoyunun malumudur. Seçme seçilme hakkının muhalif kesimlerce, özellikle de partimiz ve iradesini bizden yana kullanan halkımız, seçmenlerimizce kullanılmasına karşı barbarca uygulanan hukuk dışı, keyfi ayrımcılığı kabul etmiyoruz.
 
İktidarın, kazanımlarımıza dönük, halklarımızın/seçmenlerimizin iradesine dönük siyasi darbe hamlelerini, haksız, hukuksuz ve keyfi uygulamalarını ifşa etmeye, bu irade gaspına karşı her türlü meşru, hukuki, demokratik ve sivil protestolarımızı, direnişimizi aralıksız olarak sürdürmeye devam edeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2019, 11:57

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER