HDP'den Erdoğan'a hodri meydan: Halkın iradesini gasp ettiğiniz yerlerde en kısa zamanda seçime gidelim

HDP'den kayyım atamaları ve Erdoğan'ın söylemlerine dair açıklama

HDP'den Erdoğan'a hodri meydan: Halkın iradesini gasp ettiğiniz yerlerde en kısa zamanda seçime gidelim

HDP Merkez Yürütme Kurulu Van Özalp'te yaşanan saldırı ve arkasından yaşanan gelişmelerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Erdoğan'ın bugünki ifadelerine de değinilen açıklamada 'hodri meydan' denildi ve seçim çağrısı yapıldı.

Kendinize o kadar güveniyorsanız, önce kayyım atadığınız ve halkın iradesini gasp ettiğiniz yerlerde en kısa zamanda seçime gidelim" denilen açıklamada "Halk kendi iradesine yönelik bu düşmanca tutumu asla kabullenmeyecek ve unutmayacaktır. Halk partisine ve geleceğine kararlı ve inançlı bir şekilde sahip çıkacaktır. " denildi.

HDP'nin açıklamasının tamamı şöyle:

1. Van Özalp’te yaşanan ve 2 yurttaşımızın ölümü ile sonuçlanan saldırıyı aynı gün, yani 14 Mayıs’ta Eş Genel Başkanlarımız yaptıkları açıklamada en sert biçimde kınamış ve asla kabul edilemez bulduğumuzu belirtmiştir. 

Bu karanlık, şaibeli ve henüz kamuoyuna zerre kadar doyurucu bilgi verilmemiş saldırı sonrasında tüm ilçe yöneticilerimiz, meclis üyelerimiz ve çeşitli zamanlarda yönetimlerimizde yer almış 70 yaşındaki anneler dahil 38 kişi gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınanların avukatlarına verdikleri bilgilere göre henüz kendilerine olay ile ilgili tek bir soru sorulmamış ve bir suçlama yöneltilmemiştir. 

Sert biçimde kınadığımız bu olayla ilişkilendirilmemiz, daha önce de örneklerini gördüğümüz kumpasların yeni bir örneğidir. Bu gözaltılar HDP’ye yönelik yeni bir tezgahın parçasıdır. Bu anlamda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylediklerini kesinlikle red ediyoruz.  

2. Bir diğer kumpas ise yerine kayyım atanan ve evine yapılan baskınla gözaltına alınan Kurtalan Belediye Eşbaşkanımız Baran Akgül’le ilgilidir. Akgül’e ait olduğu yalanıyla basına servis edilen notlar, dosyada gizlilik kararı olmasına rağmen iktidar medyasında “HDP’li başkanın bomba tarifi” şeklinde haberlere konu olmuştur. “HDP ile PKK'nın bağlantısı bir kez daha deşifre edildi” başlığıyla servis edilen bu haberlerde, görevden alınan HDP’li belediye başkanının ajandasından bomba tarifi ve şemaların çıktığı ileri sürülmüştür. 

Ancak bu haberlerde yer alan notların, 2009 yılında Silopi Hisar Üs Bölgesi’nde Topçu Eğitim Çavuşu olarak görev yapan Akgül’ün yeğeni Tarık Kutluk’a ait eğitim notları olduğu ortaya çıkmıştır. İktidar medyası daha önceki birçok örnekte görüldüğü gibi yine HDP’ye dönük bir kara propaganda yoluyla hazırlanan bir tezgahın sürdürücüsü olmuştur. 

3. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün bu kumpasları da dile getirerek HDP’yi seçimlerde hezimete uğratacağını söylemiştir. Geçtiğimiz günlerde 5 belediyemize daha kayyım atanmıştır. Kamuoyunda bu kayyım atamalarının hiçbir meşruiyeti olmadığı için, bu tür yalan haber servisleri ile kayyım atamaları meşru gösterilmeye çalışılmaktadır. 

Bizler de diyoruz ki, hodri meydan. Her türlü seçime hazırız. Kendinize o kadar güveniyorsanız, önce kayyım atadığınız ve halkın iradesini gasp ettiğiniz yerlerde en kısa zamanda seçime gidelim. Önce oralardan, yani halkın iradesini gasp ettiğiniz yerlerden başlayalım. 

Haksız ve hukuksuz adımlarınıza asla meşruiyet kazandıramayacaksınız. Halk kendi iradesine yönelik bu düşmanca tutumu asla kabullenmeyecek ve unutmayacaktır. Halk partisine ve geleceğine kararlı ve inançlı bir şekilde sahip çıkacaktır. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER