HDP'den Demirtaş'ın üyeliğinin düşürülmesine ilişkin açıklama

HDP’li Oluç, ‘Bu yeni bir durum değil’ dedi, Demirtaş ile ilişkilerinin ‘resmiyete’ dayanmadığını söyledi

HDP'den Demirtaş'ın üyeliğinin düşürülmesine ilişkin açıklama

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, basında Selahattin Demirtaş’ın HDP üyeliğinin düşürüldüğü ve siyasi yasaklı konuma geldiği haberlerine dair açıklama yaptı. 

Artı TV’ye konuşan Oluç, önceki dönem eş genel başkanları Selahattin Demirtaş’ın üyeliğinin yeni düşürülmediğini söyledi.

Demirtaş’a verilen 4 yıl 8 aylık hapis cezasının istinaf mahkemesince onanmasından hemen sonra üyeliğin Yargıtay tarafından düşürüldüğünü ve kendilerine bildirildiğini belirten Oluç, “Eski yıllarda Yargıtay bunu partilerden talep ediyordu, şimdi hukuka aykırı olarak kendisi üyeliği düşürüyor ve partilere bildiriyor. Demirtaş için de öyle oldu. Bu yeni bir durum değil. Aynı şey Figen Yüksekdağ için de geçerli. Cezası onandı, ertesi gün Yargıtay üyeliğinin düşürüldüğü bilgisini bize verdi” dedi. 

‘BİZİM BAŞ TACIMIZDIR’

O dönem bu durumu avukatları aracılığıyla Demirtaş’a bildirdiklerini, kendisinin çok fazla tartışılmasını istemediğini söyleyen Oluç, şöyle devam etti:

“Yargı paketi sonrası dosyası Yargıtay’a gitti. Bu aşamada avukatlarının başvurması ve siyasi yasağının kaldırılması gerekiyor. Demirtaş kendisi de hukukçu, takip ediyordur. Ama Demirtaş hukuken üyemiz olsa da olmasa da bizim baş tacımızdır. Önceki dönem eş genel başkanımızdır, hep eş genel başkanımızdır. Siyasi olarak HDP’ye üye olup olmaması HDP ile ilişkilerini belirleyen bir konu değildir.”

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2020, 13:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER