HDP'den Afrin açıklaması

HDP Merkez Yürütme Kurulu, Türkiye'nin Afrin'e yönelik saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı

HDP'den Afrin açıklaması

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Rojava'nın Afrin'in kantonuna yönelik gerçekleşen saldırılara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Türkiye'den kalkan savaş uçakları tarafından yapılan saldırıya ilişkin açıklamada 4’ü sivil 14 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Yaşananların kınandığı açıklama şöyle devam etti:

“Uzun süredir hegemonik ve yayılmacı heveslerle Ortadoğu politikasını belirleyen AKP-Erdoğan iktidarı, bu bölgede insanlığa karşı işlediği suçlara bir yenisini daha ekliyor.

“Barbar IŞİD’e karşı mücadele eden güçlere ve Şehba bölgesindeki sivillere yönelik gerçekleştirilen bu katliam, asla IŞİD’le mücadele olarak gösterilemez. IŞİD’i geriletmeye yönelik Suriye’de uzun süredir mücadele eden güçlere saldırmanın anlamı IŞİD’e nefes aldırmak, onlara alan açmaktır.

“Ortadoğu’da halklar aleyhine çetelerle geliştirilen kirli ittifaklar artık iktidar tarafından da saklanmamakta, doğrudan itiraf edilmektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Putin’in kendisi ile El-Nusra güçlerinin Halep’ten çekilmesi için konuştuğunu itiraf etmesi, insanlığa karşı ağır suçlar işleyen güçlerle AKP ve Saray’ın ittifak geliştirdiğinin en önemli göstergesidir. İnsanlık düşmanı barbar çetelerle ilişkilerini saklamaktan imtina etmeyen Saray ve AKP, bu saldırılarla Rojava halklarına yönelik gerçekleştirebileceği katliamlar için de zemin hazırlamaktadır.

'ASLA SESSİZ KALMAYACAĞIZ'

“Geçmişte "Gerekirse Türkiye’ye 3-5 füze attırırız’’ diyenler, bugün Ortadoğu’da katliamlarla bu tür bir provokasyonu gerçekleştirerek, halkları karşı karşıya getirmeye çalışmaktadır. Bizler, buna asla sessiz kalmayacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyoruz.

“Rojava'da farklı halkların eşit bir hukuk ile birlikte oluşturdukları demokratik yönetimler, Ortadoğu’nun demokratikleşmesinin en önemli zemini, IŞİD’e karşı en önemli mücadele merkezidir. Arap, Kürt, Türkmen, Ezidi, Süryani Rojava halklarının IŞİD’e karşı mücadelede göstermiş oldukları kararlılık, Ortadoğu’yu bir yüzyıl karanlığa mahkum etmek isteyenlere karşı, insanlığın aydınlık geleceğinin mücadelesidir.

ERDOĞAN VE AKP'YE ÇAĞRI

“Erdoğan ve AKP, bir yüzyıl daha halkları karanlığa mahkûm etmek isteyen politikalarıyla insanlık tarihinde utançla anılacak katliamlardan ve girişimlerden bir an önce vazgeçmelidir.

“Yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine ve Rojava halklarına başsağlığı diliyoruz.

“İnsanlığın aydınlık geleceği için IŞİD barbarlığına karşı mücadele eden Rojava halklarını selamlıyoruz.” (Demokrat Haber)

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER