HDP'den 'Adalet Yürüyüşü'ne destek

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu

HDP'den 'Adalet Yürüyüşü'ne destek

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, partisinin Bursa teşkilatının düzenlediği iftar programında gündemi değerlendirdi.

Kemalbay, partisinin eş genel başkanlarıyla birlikte 11 milletvekilinin tutuklu bulunduğunu, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu ile birlikte tutuklu milletvekili sayısının 12'ye çıktığını söyledi.

Milletvekillerinin tutuklu yargılanmasının Anayasa Mahkemesi'nin içtihat kararlarına göre hukuki olmadığını ifade eden Serpil Kemalbay:

“Anayasa Mahkemesi’nin karar vermesi lazım. Olumlu ya da olumsuz bir karar çıkarması lazım. Ama yargı bağımsız olmadığı için, aslında yargı saraydan yönetildiği için, ne yazık ki Anayasa Mahkemesi de, yargı sistemi de felç olmuş durumda, çalışmıyor. Uzun süredir bir karar çıkmıyor. Tabi ki bu büyük bir hukuksuzluk ve adaletsizlik. Adalet toplumun her alanında, şu anda önemli bir yokluk. Adalet yokluğu, özgürlük yokluğu, demokrasi yokluğu, eşitlik yokluğu uzun bir süredir çok can alıcı bir sorun olarak yaşanıyor. Bu açıdan da CHP'nin gerçekleştirdiği bu adalet yürüyüşünü çok anlamlı buluyoruz. Toplumdaki bu adalet anlayışına CHP'den ve sayın Kılıçdaroğlu'dan önemli bir cevap oldu”

‘İLERİ TAŞIMAK İÇİN SORUMLULUK ALMAYA HAZIRIZ’

Türkiye halklarının demokrasiye ihtiyacı olduğunu belirten HDP Eş Genel Başkanı Kemalbay sözlerini şöyle noktaladı:

“Artık demokratik ve normal bir yaşam sürdürmeye herkes özlem duyuyor. Bu özlemi gerçekleştirmek için bütün demokrasi güçleriyle beraber HDP'ye de, CHP'ye de, demokrasi, adalet, eşitlik, özgürlük, barış derdi olan başka partilere de ve toplumun bütün kesimine de büyük sorumluluk düşüyor. Bizler bu açıdan, bu mücadelenin bir parçası olarak görüyoruz kendimizi. Bu mücadeleyi daha ileri taşımamız, daha güçlendirmemiz, dayanışmayı daha da arttırmamız lazım. Dolayısıyla adalet yürüyüşü demokrasi yürüyüşünün bir parçasıdır, barış, özgürlük, eşitlik arayışının bir parçasıdır. Bu yürüyüşü destekliyoruz. Daha da ileri taşınması için üstümüze düşen sorumlulukları da yerine getirmeye hazırız.”


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER