HDP'de kongre heyecanı

HDP 4’üncü Olağan Kongresi on binlerce kişinin katılımıyla başladı

HDP'de kongre heyecanı

HDP 4’üncü Olağan Kongresi, Ankara Spor Salonunda on binlerce partilinin katılımıyla başladı. Bütün engellemelere rağmen kongreye katılmak için 600’ü büyük otobüs olmak üzere yüzlerce araçla yaklaşık 30 bin kişi Ankara’ya gitti.  

Katılımcılar sabah 5’ten itibaren 3 ayrı arama noktasından geçerek salona girdi. Kongre salonunda “Tecride Son”, “Ya Kanal Ya İstanbul”, “Güçlü Yerel Demokrasi ve Yerinden Yönetim”, “Tüm İnançlara Özgürlük Alevilere Eşit Yurttaşlık”, “Kadına Şiddete Son”, “Doğanın Sömürüsüne Son, Ekolojik Toplum ve Yaşam”, “Çocuk İstismarına Tacize ve Tecavüze Son”, “Kadın Yaşam Özgürlük”,  “Tekçiliğe hayır, Çoğulcu Demokratik Cumhuriyet”, “İşsizliğe ve İş Cinayetlerine on”, “Bugünü ve Yarını Kazanmak için Daha Güçlü HDP”, “Genç Başladık Genç Başaracağız”, “Long Live International Solidarity”, “Rêxistin Nebe Azadî Nabe”, “Li Dijî Faşizmê Rabe Ser Piyan Siberoj Tu Yî”, “Ji Bo Azadî Yekîtî”, “Jin Jiyan Azadî” “Özgürlükte Israrlı Mücadelede Kararlıyız”, “Kayyım Rejimine Hayır! Seçilmişler Onurumuzdur”, “Faşizmin Panzehiri Cesarettir” pankartları asılı. 

Kongreye yurtiçinden ve yurtdışından yüzlerce konuk katıldı. HDP tarihinin en geniş katılımlı yabancı delegasyon katılımının sağlandığı kongrede; Tunus, Filistin, Ürdün, Fas, Kıbrıs, İsveç, Batı Şeria, Fransa, Galiçya, Almanya, Avustralya, Lübnan, Yunanistan, Bask, Mısır, İtalya, Katalonya, Danimarka, Norveç, İngiltere, İskoçya, Portekiz, Finlandiya, İsviçre, İspanya, Ermenistan ve Irak başta olmak üzere 28 farklı ülkeden konuk katıldı.

Kongrede, 30’dan fazla siyasi parti temsilcisi, Orta Doğu'dan çok sayıda kadın örgütü bulunuyor. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Birleşik Sol Grup Başkanı Tiny Kox, Avrupa Özgür İttifakı Başkanı Lorena Lopez de Lacalle, Avrupa Sosyalistleri Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Giacomo Filibeck, Avrupa Parlamentosu Sosyalistler ve Demokratlar Grubu üyesi Nikos Androulakis kongreya katılan konuklardan. 

1018 delege kayıtlı bulunuyor. Kayıtlı delegeler bir gün öncesinden Ankara’ya geldi. Bir gün sürecek olan kongrede HDP Eş Genel Başkanları ve 100 asil, 50 yedek olmak üzere 150 kişilik Parti Meclisi, Merkez Disiplin Kurulu, Uzlaştırma Kurulu gibi yetkili organlar seçilecek. 

DİVAN SEÇİLDİ

Kongrede Divan Başkanlığı’na milletvekilleri Tülay Hatimoğulları, Mehmet Rüştü Tiryaki, Garo Paylan, Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Dersim Dağ seçildi.

Temelli: İki yıl önce başladığımız bu yolda ben Sezai Temelli’ydim. Sonra sizler sayesinde ‘Heval Sezai’ oldum.

‘SİZLER SAYESİNDE HEVAL SEZAİ OLDUM’

Kongrede konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Zulmün büyüdüğü her yerde direniş de büyüyor. Direnişlerin en ön saflarında işçiler, köylüler, gençler ve kadınlar var” dedi.

İktidarın Kürt halkına geri adım attıramayacağını ifade eden Temelli, “Emin olun ki 21. yüzyıl Kürtlerin yüzyılı olacak. İki yıl önce göreve başladığımızda büyük bir umutla göreve başladık. Kırk yıldır inançla direnen bir halkın hakikatine ulaştık. Kendisine bir adım atana bin adım atan barış sevdalısı bir halkın bağrında yer aldık. AKP-MHP ittifakıyla çöktürülmek istenen HDP vardı. Şimdi sizlerle dimdik bir HDP var. İki yıl önce başladığımız bu yolda ben Sezai Temelli’ydim. Sonra sizler sayesinde ‘Heval Sezai’ oldum. Bu gözler kapanana kadar bu onurlu halkın hizmetinde olmaya devam edeceğim. Buna hiç kimse engel olamayacak” diye konuştu.

Temelli, “Yoldaşlarım ayrılıklar hüzünlü olsa da yeni buluşmaları bağrında taşır. Dönen dönsün yolundan ben dönmeyeceğim” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

GELECEK PARTİSİ’NDEN KATILIM, BABACAN’DAN MESAJ

Kongreye; Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcıları Ayhan Sefer Üstün ve Vahdettin İnce ile partinin kurucuları arasında yer alan Fevzi Donat ile Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Bekin de katıldı. Parti kurma hazırlıklarını Ali Babacan ise kongreye mesaj gönderdi. Ali Babacan’ın kongreye gönderdiği mesaj şöyle:

“Sayın Pervin Buldan ve Sayın Sezai Temelli, Halkların Demokratik Partisinin 4’üncü Olağan Büyük Kongresine davetiniz için teşekkür ederim. Kongrede alacağınız kararların ülkemizin demokrasisine ve toplumumuzun huzuruna katkı vermesini ümit ediyorum. Bu vesileyle selamlarımı iletiyor, kongrenizin hayırlı olmasını diliyorum.”

DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ'DAN ORTAK MESAJ

HDP’nin tutuklu bulunan önceki dönem Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş HDP kongresine mesaj gönderdi.

Kongre divan başkanı Mehmet Rüştü Tiryaki tarafından okunan Yüksekdağ ve Demirtaş’ın ortak mesajı şöyle:

Partimizin Dördüncü Olağan Büyük Kongresi Divanını, değerli delege arkadaşlarımızı, yurt içinden ve yurt dışından dayanışma duygularıyla katılan saygıdeğer konukları, elçiliklerin ve basının değerli temsilcilerini ve sevgili halkımızı yüreğimizin olanca sıcaklığıyla selamlıyor, kongremizin başarılı geçmesini diliyoruz. Partimiz HDP, kurulduğu günden bu yana Türkiye halklarının, ezilenlerinin büyüyen umudu haline geldi. Ortadoğu’ya yönelik emperyal müdahalelerle derinleşen mezhep, din ve kimlik çatışmaları…

Savaşların ve işgallerin yarattığı yıkım... Sınırsız sömürünün yol açtığı açlık ve yoksulluk; evsiz, yurtsuz kalıp mülteci durumuna düşen on milyonlar... Acıyla yoğrulmuş bir coğrafya... Giderek katmerleşen umutsuzluk, çaresizlik... Paramparça edilmiş bir toplum ve kapkaranlık bir gelecek… İşte böylesi kaotik bir ortamda bütün ışıltısıyla yeşerdi HDP’nin görkemli ağacı. Her bir dalında farklı bir sesin, farklı bir rengin tınısı, her bir yaprağında umudun, direnişin, zaferin müjdesi. Kasırganın, selin, tufanın ortasında ayakta kalmış bir “NUH’UN GEMİSİ”.

Bu gemi şimdi, yeryüzünün bütün renklerini bağrında taşıyan yolcularıyla birlikte yeni yaşamı kurmak üzere ağır ağır yanaşıyor limana. Biliyoruz, yolculuk çok çetin geçti, gemimiz ağır darbeler aldı. Kaptanlarımız tutuklandı, deneyimli mürettebatımızla birlikte. Ama bilmezler ki her bir yolcusu birbirinden dirençli, her biri birbirinden kuvvetli bu geminin. Ne kaptan köşkü boş kaldı ne de makine dairesi. Milyonları durdurmaya gücü yetmeyen Nemrut’un partisi daha şimdiden üç parçaya bölündü ama NUH’UN GEMİSİ dimdik ayakta yek vücut bir şekilde menziline süzülüyor kararlılıkla.

Bu gemiyi inşa edene de yürütene de aşk olsun. Bu uğurda toprağa düşene de esir düşene de selam olsun. Bu gemi limana varacak demiştik, evvel Allah sözümüz söz olsun. Şimdi hedef halkın iktidarını kurmaktır artık, hepimizin yolu açık olsun. Zindandayız şimdi, ama bilin ki yüreğimiz yangın yeri. Biz direnmeyi sizden öğrendik gençler. Dik durmayı sizlerden kadınlar, analar.

Umudu gözlerinizde gördük, isyan seslerinin yankılandığı meydanlarda. İlle de sevdik sizi ve çok çok özledik hepinizi. Yüreğimiz, ruhumuz sizlerle. Sözümüz, kalemimiz, dualarımız sizinle. Her birinize ayrı ayrı, kucak dolusu selamlarımızı, sevgilerimizi gönderiyoruz. Eşbaşkanlarımızı, tüm parti yönetimini kutluyor, dayanışma dileklerimizi iletiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2020, 12:58

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER