HDP Cumhurbaşkanlığı için CHP'li vekile teklif mi götürdü?

Çatı adaya karşı yeni girişim iddiası…

HDP Cumhurbaşkanlığı için CHP'li vekile teklif mi götürdü?

Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun CHP - MHP ’nin ortak cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanmasının ardından HDP- BDP cephesinde, “HDP’nin destekleyeceği olası cumhurbaşkanı adayı” arayışları yeniden başladı.

Radikal’den Okan Konuralp’in haberine göre, İhsanoğlu’nun adaylığına tepki gösteren CHP milletvekilleri ile CHP’nin sol/sosyal demokrat tabanının da desteğini alabilecek bir aday arayışını gündeme alan HDP-BDP kurmayları, CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen’e de “Adayımız ol” teklifi götürdü.

İddiaya göre düşünmek için süre isteyen Türmen’in ‘olumlu/ olumsuz’ kararını bugün HDP’ye iletmesi bekleniyor.

DEMİRTAŞ DA GÜÇLÜ ADAY

Türmen’in olumsuz yanıt vermesi halinde Selahattin Demirtaş’ın ismi öne çıkıyor. BDP Eşgenel Başkanlığı’ndan bugün istifa ederek HDP Eşgenel Başkanlığı’na, ESP Genel Başkanlığı’ndan istifa edecek Figen Yüksekdağ ile birlikte aday olacak Demirtaş’ın adaylığına ilişkin “Olabilir” değerlendirmesi yaptığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde iki temel çizgi yarışacak. Birincisi, bizim göstereceğimiz, destekleyeceğimiz. Diğeri de AKP’nin adayı ve CHP, MHP’nin çatı adayı etrafında oluşacak olan çizgi” diyen Demirtaş’ın olası adaylığının HDP’nin “Türkiye Partisi” projesine de büyük katkı sağlayacağı belirtiliyor.

HDP’nin ismini tartışmaya açtığı bir başka isim ise İnsan Hakları Savunucusu- Avukat Eşber Yağmurdereli. Ömrünün yaklaşık 17 yılı cezaevinde geçen Yağmurdereli, bir dönem SHP’de siyaset yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 13:45

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER