HDP: Can Dündar’a yapılan saldırıyı lanetliyoruz

“Can Dündar’a, yakınlarına ve tüm basın camiasına geçmiş olsun diyor; demokrasi, barış ve emek güçlerini ortak tutum almaya çağırıyoruz”

HDP: Can Dündar’a yapılan saldırıyı lanetliyoruz

Halkların Demokratik Partisi Merkez Yürütme Kurulu, adliyede silahlı saldırıya uğrayan gazeteci Can Dündar için yazılı bir açıklama yayınladı.

HDP’nin “Can Dündar’a yapılan saldırıyı lanetliyoruz” başlıklı açıklaması şöyle:

“Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a yapılan silahlı saldırıyı en sert biçimde kınıyoruz.

Bir ülkede görevini yapan gazetecileri vatan haini ilan eden, ‘bu haberi yapan kişi bunun bedelini ağır ödeyecek, öyle bırakmam onu’ diyen bir Cumhurbaşkanı oldukça bu tür saldırıların yaşanması da olağanlaşır.

 Bu gelişmeler kabul edilemez, bunlar karşısında susulamaz. Meclis’i, yargıyı, gazeteleri ve televizyonları, tüm medyayı, üniversiteleri, tüm siyaset alanını kontrol altına alma anlayışına karşı seyirci kalınamaz. ‘Tek kişi’ yönetimi ile demokrasinin, hukukun üstünlüğünün ve insan haklarının bir arada bulunması mümkün değildir.

Bir kez daha bu saldırıyı, azmettirici tutum ve söylem geliştiren siyasileri en sert şekilde kınıyor; Can Dündar’a, yakınlarına ve tüm basın camiasına geçmiş olsun diyor; demokrasi, barış ve emek güçlerini ortak tutum almaya çağırıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2016, 18:12

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER