HDP: Bu yanlışın vebali Erdoğan-AKP iktidarındadır

HDP: Bu yanlışın vebali Erdoğan-AKP iktidarındadır

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu yaptığı yazılı açıklamayla Diyarbakır Belediyesi Eşbaşkanlar Gültan Kışanak, Fırat Anlı ve KJA Dönem Sözcüsü Ayla Akat Ata'nın tutuklanmasına "Bu tarihsel bir yanlıştır. Bu yanlışın vebali Erdoğan-AKP iktidarındadır" diye tepki gösterdi.

"Diyarbakır BB Eşbaşkanları Onurumuzdur" başlıklı açıklamada şöyle denildi:

"Keyfi ve hukuksuz gözaltı uygulamasından sonra siyasi ve hukuksuz bir tutuklama gerçekleşti. Diyarbakır halkının siyasi iradesi yok sayıldı. Yüz binlerce insanın oy vererek seçtiği Eşbaşkanlar Gültan Kışanak, Fırat Anlı ve KJA Dönem Sözcüsü Ayla Akat Ata mesnetsiz ve uydurma iddialarla tutuklandı.

Erdoğan-AKP iktidarı Kürt halkının siyasi iradesine yönelik bu düşmanca tutumuyla demokratik siyasetin ve demokratik muhalefetin tasfiyesini hedefliyor.
İktidar, Kürt halkı açısından sembolik ve tarihi bir değeri ve anlamı olan bir kentin seçilmiş iradesini çiğnemekten çekinmeyeceği mesajını verdi. Bu tarihsel bir yanlıştır. Bu yanlışın vebali Erdoğan-AKP iktidarındadır.

Ne Kürt halkı ve siyasal hareketi, ne de Türkiye’nin demokrasi ve barış güçleri bu hukuksuzluklara, baskılara ve zulme boyun eğmeyecek ve diz çökmeyecek..."

 

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2016, 15:46

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER