HDP: Bakan Soylu depremzedelere yardımları engelliyor

HDP'li belediyenin gönderdiği yardım malzemeleri geri çevrilmişti

HDP: Bakan Soylu depremzedelere yardımları engelliyor

Diyarbakır’ın Ergani İlçe Belediyesi’nin Elazığ’daki depremzedeler için gönderdiği yardım malzemesi yüklü kamyonların geri çevrilmesi üzerine HDP tepki göstererek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu eleştirdi.

HDP Merkez Yürütme Kurulu, Elazığ Valiliği’nin HDP’li Ergani Belediyesi’nin gönderdiği yardımları geri çevirmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

“Daha depremin ilk enkazı yerinden kalkmadan vatandaşlara tehditler savuran İçişleri Bakanı, şimdi de yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını engellemektedir” denilen açıklamada şöyle devam edildi:

“Yardımların depremzedelere ulaşmaması yönünde hem canlı yayında açıklama yapmış, hem de bölgedeki idari birimlere talimat vermiştir. Talimatı hemen uygulamaya koyan Valilik, köyleri arayarak hükümet bağlantılı olmayan yardımların alınmamasını emretmiştir. Partimizin topladığı battaniye, çadır ve kuru gıda kolileri İçişleri Bakanı’nın talimatı sebebiyle depremzedelere ulaştırılamamaktadır. Heyetlerimiz yardım ulaşmayan onlarca köy, binlerce insan olduğunu tespit etmiştir. Acılar hepimizin acılarıdır. Böyle zamanlarda küçük siyasi hesaplarla, dar bakışlı iktidar oyunlarıyla zor durumda olan insanlara yardımların ulaşmasını engellemenin insani hiçbir açıklaması yoktur ve olamaz. Deprem öncesi gerekli tedbirleri almak yerine her karar ve adımıyla öngörüsüz davranan iktidar, deprem sonrasında da insani yardımlara müdahale ederek, siyasi hesaplarını halkın can ve mal güvenliğinin, ihtiyaçlarının önünde tutmaktadır.” 

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2020, 12:28

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER