HDP: Alp Altınörs’ün tutuklanması demokratik siyasete vurulmuş bir darbedir

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs'ün 'gizli tanık ifadesiyle' tutuklanmasına HDP'den tepki geldi

HDP: Alp Altınörs’ün tutuklanması demokratik siyasete vurulmuş bir darbedir

Halkların Demokratik Partisi (HDP), HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs'ün bu sabaha karşı 'gizli tanık ifadesiyle' tutuklanmasına tepki gösterdi.

HDP MYK tarafından “Alp Altınörs’ün Tutuklanması Kabul Edilemez...” başlıyla yazılı açıklama yayınlandı.

“Bir hukuk skandalına dönüşen gizli tanık ifadesiyle Alp Altınörs’ün tutuklanmasını en sert biçimde kınıyoruz” denilen açıklamada, “Bu haksız ve hukuksuz tutuklamanın bir an önce sonlandırılarak, bu yanlıştan dönülmesini bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.

HDP tarafından yapılan açıklama şöyle:

“MYK üyemiz ve Genişlemeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcımız Alp Altınörs 9 Eylül’ün ilk saatlerinde gece baskınıyla gözaltına alındı ve bugün sabaha karşı yine bir gece yarısı operasyonuyla aniden mahkemeye çıkarılarak tutuklandı.

'DEMOKRATİK SİYASETE VURULMUŞ BİR DARBEDİR'

“10 Ekim 2015’te Ankara’da gerçekleşen katliamda yaşamını yitiren Zakir Karabulut’un cenazesine katılması gerekçe edilen bu hukuksuz tutuklama, demokratik siyasete vurulmuş bir darbedir.

“Failleri ortaya çıkarılmamış ve her geçen gün ortaya çıkan belgelerle devlet içinden destek alınarak yapıldığı ihtimali gittikçe kuvvetlenen 10 Ekim Ankara Katliamının esas sorumlularının yargılanması gerekirken, bu yapılmamaktadır. Bunun yerine bu katliamda yaşamını yitiren yurttaşlarımızın cenazelerine katılan siyasetçilerin yargılanması, 10 Ekim Ankara saldırısının bir türlü aydınlatılmaması, Meclis'te konuya ilişkin araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin önergelerin AKP oylarıyla red edilmesi, mesnetsiz iddialar ve uydurma gerekçelerle Alp Altınörs’ün tutuklanmasına konu edilen gizli tanığın çok bilinen bir zihniyetten üretildiğini göstermektedir.

'GİZLİ TANIK İFADESİYLE TUTUKLAMA'

“Bir hukuk skandalına dönüşen gizli tanık ifadesiyle Alp Altınörs’ün tutuklanmasını en sert biçimde kınıyoruz.

“Basına ve kamuoyuna açık bir cenaze törenine katılmak ve yurttaşlarımızla dayanışmak, bir suç olarak gösterilmek istenmektedir. Bunu asla kabul etmiyoruz.

'DEMOKRATİK SİYASETİMİZİN MERKEZİNDE HER ZAMAN HALK OLACAKTIR'

“Demokratik siyasetimizin merkezinde her zaman halk olacaktır. Halka rağmen siyaset yapanlar, halktan aldığı yetkileri hukuksuzca kullananlar yargı önüne çıkana kadar bizler mücadelemize kesintisizce devam edeceğiz.

“Bu haksız ve hukuksuz tutuklamanın bir an önce sonlandırılarak, bu yanlıştan dönülmesini bekliyoruz.”

(Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2016, 22:32

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER