HDP, aday adaylık başvurusunu 8 Mayıs'a kadar uzattı

HDP Merkez Yürütme Kurulu, HDP'nin dışarıda bırakıldığı ittifaka ilişkin değerlendirmede bulundu

HDP, aday adaylık başvurusunu 8 Mayıs'a kadar uzattı

HDP Merkez Yürütme Kurulu, HDP'den milletvekili ady adaylık başvurusunun 8 Mayıs'a kadar uzatıldığını duyurdu.

HDP'den yapılan açıklamada, "5 Mayıs olarak belirlediğimiz son aday adayı başvuru tarihimizi 8 Mayıs'a kadar uzatıyoruz. Tüm demokrasi güçlerine, barış ve insan hakları mücadelesini sürdürenlere, ülkenin vicdan sahibi olan insanlarına, sivil toplum kuruluşlarına, aydınlarına çağrı yapıyoruz" denildi.

HDP Merkez Yürütme Kurulu, son siyasi gelişmeleri, seçim hazırlıklarını ve çalışmalarını değerlendirdi.

Toplantıya ilişkin HDP'den şu açıklama yapıldı:

1. Demokratik olmayan bir ortamda, OHAL koşullarında, seçim güvenliğini ve temsilde adaleti engelleyen yasal zemine rağmen, HDP ve tüm bileşenleri, ittifakları, kurum ve kuruluşları büyük bir kararlılık ve azim içinde seçim çalışmalarını sürdürmektedir. Bir yandan illerde ve ilçelerde halk buluşmaları yapılmakta, diğer yandan adaylık listeleri üzerinde çalışmalar sürdürülmektedir. 

2. Ne yazık ki, ‘sıfır baraj ittifakı’ olarak anılan ve 4 partinin katıldığı çalışma şekillenirken Türkiye’de demokrasi ve demokratik politik kültür açısından son derece zaaflı bir tutum sergilenmiştir. Toplumda yeniden bir barış ve demokrasi ikliminin oluşması fırsatı kullanılmamıştır. AKP-MHP ittifakının belirlediği zeminde siyaset yapmak kabullenilmiştir. 

3. Şu çok açık ki, HDP, demokratik siyaset zincirinin en önemli halkalarından, demokratik muhalefetin en kararlı odaklarındandır. 

HDP’yi, bu alandan tasfiye etmek üzere hazırlanmış olan bütün girişimler karşısında kararlı ve örgütlü mücadelemizi demokrasi ve barış güçleri, vicdan sahibi yurttaşlarımızla birlikte sürdüreceğiz. Ne Eş Genel Başkanlarımızın ve vekillerimizin tutuklanmasını sağlamış olan ittifaklar, ne de HDP’yi siyaset sahnesinden silmeyi hedefleyen girişimler bizleri engelleyemeyecektir. 

4. Bu bağlamda, 5 Mayıs olarak belirlediğimiz son aday adayı başvuru tarihimizi 8 Mayıs'a kadar uzatıyoruz. Tüm demokrasi güçlerine, barış ve insan hakları mücadelesini sürdürenlere, ülkenin vicdan sahibi olan insanlarına, sivil toplum kuruluşlarına, aydınlarına çağrı yapıyoruz: 

Kapımız herkese açıktır. Gelin demokrasi ve barış mücadelesini birlikte güçlendirelim ve sürdürelim. Bu topraklarda huzur, kardeşlik ve barış türkülerimizi hep beraber söyleyelim. İl örgütlerimize veya Genel Merkezimize aday adaylığı için başvuru yapın. Birlikte güçlüyüz. Birlikte kazanacağız.  

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2018, 09:54

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER