HDP 8 vekilliği küçük farklarla kaçırdı

HDP'den ayrıntılı seçim analizi

HDP 8 vekilliği küçük farklarla kaçırdı

HDP Genel Merkezi, 7 Haziran seçiminin ayrıntılı bir analizini yaptı. Bölge bölge ve il il yapılan analizlere göre HDP, Karadeniz’den vekil çıkaramadı.

Parti İç Anadolu’dan 1, Marmara’dan 13, Ege’den 2, Doğu Anadolu’dan 27 ve Güneydoğu Anadolu’dan 32 milletvekilini Meclis’e taşıdı.

HANGİ İLDE NE KAÇIRDI?

HDP, yurtiçinden 5 milyon 831 bin 620, yurtdışından 211 bin 299 oy aldı. Cezaevlerinden HDP’ye 15 bin 230 oy çıktı.

Analize göre HDP, 5 bin seçmenin daha oyunu alabilse Aydın’dan 1 vekil çıkarabilecekti.

Parti, Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın memleketi Elazığ ile Hatay’da ise 6 bin oy farkla 1’er sandalyeden oldu.

Batman’dan 2 bin oy daha alınsa 3 yerine 4, Muş’ta 2 bin 500 oy daha alınsa 2 yerine 3 milletvekili kazanılacaktı.

HDP, Bingöl’de ise 2. milletvekilliğini 5 bin oyla kaçırdı. Siirt’te 8 bin oy 2 yerine 3 sandalye, Şanlıurfa’da 9 bin oy 5 yerine 6 sandalye kazandıracaktı. (Habertürk)

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2015, 13:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Sarı
Murat Sarı - 3 yıl Önce

Akdeniz bölge değil mi?
Ne suçu var ki görmezden geliyorsunuz :)

azad
azad - 3 yıl Önce

hdp den herkes ten bir ses çıkıyor parti politikası alınan oylar üzerinden şekillenmeli o kadar sandelye verilen alevilerden oy alınamadı tokat sivas maraş çorum malatya hdp sıfır çekti oyları inançlı kürtlerden aldı artık politika bu yönde ağır ekseriyet şekillenmeli yoksa hdp eski bandına döner

rifat balaban
rifat balaban - 3 yıl Önce

azad senin gibi dusunen kurt e can feda bunu hepimiz soylemeliyiz seni sénin icindekini kesefet birak usakdakini kendi poyansiyelin sana faha kalicidir

Dersimi 2
Dersimi 2 - 3 yıl Önce

maras, sivas, corum, tokat, malatya ve erzincan devletin yillardan beridir özel politikalar uyguladigi illerdir. marasta dogru dürüst alevi birakilmadi. erzincanda da aleviler büyük cogunlugu metropollere ve yurtdisina ciktilar. unutmayalimki hdp nin önünde cok iyi bir hedef var ve bu hedefe elimizi kolumuzu sallayarak ulasmayacagiz. cok calismamiz gerek. karsimizda koskoca bir devlet var ve bütün imkanlariyla üzerimize geliyor. bombaliyor öldürüyor provoke ediyor. cok dikkatli olmamiz gerekiyor. bu arada dersim (hdp %60,91) ve varto (hdp %93,55) ya selamlar.

Dersimi
Dersimi - 3 yıl Önce

azad alevilere topu topuna 3 vekillik verildi. 3 federasyon baskani alevilerin temsilcisi olarak meclise girdi. turgut öker ve ali kenanoglu istanbuldan müslüm dogan izmirden secildiler. hdp nin bu iki ilde oyunu ne kadar yükseltigini anlatmama gerek yok sanirim. hdp avrupada alevilerin oylariyla 2. parti oldu. avrupa oylari sayesinde kocaelinde bir milletvekili cikarttik. geri kalan alevi adaylarimiz ise zaten yillardan beri parti icinde calisma yapan bedel ödemis cok degerli insanlarimizdir.