Hatip Dicle: Biz taslağı açıklamaktan yanayız ama hükümet hassas

DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle çözüm süreciyle ilgili yürütülen müzakere taslağına ilişkin olarak açıklama yaptı

Hatip Dicle: Biz taslağı açıklamaktan yanayız ama hükümet hassas

İmralı heyetinde bulunan Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Hatip Dicle, çözüm sürecinde çok kritik bir aşamada olduklarını söyledi.

Dicle, çözüm süreciyle ilgili yürütülen müzakere taslağına ilişkin olarak, "Herkesin bizi anlayışla karşılayacağını umuyoruz. Çünkü hassas bir konu. Gerek Abdullah Öcalan, gerekse KCK birimleri, gerekse de DTK, şeffaflıktan yanayız..Ancak hükümet tarafı, biraz daha olgunlaşıncaya kadar, bu konularda hassas olmamızı istedikleri için biz de, o hassasiyetlere dikkat etmek durumundayız" dedi.

Dicle, süreçte gelinen noktaya ilişkin olarak Öcalan'ın dile getirdiklerini şöyle aktardı:

"Öcalan'ın deyimidir. 5-6 senedir, burada sürdürdüğümüz diyaloğu bugün bir müzakere taslağı üzerinde anlaşmaya kadar ulaşabilmiş durumundayız. Yani hükümetle devlet yetkilileriyle sürdürülen görüşmeler bugün belki de 200 yıldır bu topraklarda çok acılar yaşatan Kürt sorunu ve diğer bütün sorunların çözümü yönünde tarihi adımlar atabilmenin arifesindedir."

MÜZAKERE EDİLEN KONU 'TÜRKİYE'NİN NASIL DEMOKRATİKLEŞECEĞİDİR"

DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle, Gelinen noktanın Kürt tarafı olarak kıymetinin iyi bilindiğini anlatan Hatip Dicle, "Taslağı incelemiş bir kardeşiniz olarak söyleyeyim, Sayın Öcalan'ın oradaki konumu Türkiye'deki bütün demokrasi sorunlarını, bütün mağdurlarının sözcülüğünü üstlenen bir konumdadır. Yani sadece orada yürütülecek müzakerenin Kürt halkının yıldır talep ettiği öne çıkaracak bir müzakere süreci olmayacağını, Türkiye'nin bütün sorunlarına el atan ve orada çözüme varmayı hedefleyen bir pozisyonda olacağını belirtmiştir. Yani müzakere edilen konu bir demokrasi olabilir, Türkiye'nin nasıl demokratikleşeceği, iç barışın nasıl sağlanacağını ve bundan sonra var olacak sorunları şiddete başvurmadan barışçıl yollarda nasıl çözülebileceğinin alt yapısını oluşturmaya dönük bir süreçtir. Umarız bu süreç başarıyla noktalanır." diye konuştu.

"MÜZAKERELER YOLUYLA VARILACAK BARIŞ TÜM ORTADOĞU'YA YAYILSIN"

Başlayan müzakereler yoluyla varılacak bir barışın tüm Ortadoğu'da herkese, bütün halklara ve inançlara getirmesini umduğunu belirten Dicle,"Ancak size şu müjdeyi verebilirim, Sayın Öcalan'ın deyimidir. 5-6 senedir, burada sürdürdüğümüz diyaloğu bugün bir müzakere taslağı üzerinde anlaşmaya kadar ulaşabilmiş durumundayız. Yani hükümetle devlet yetkilileriyle sürdürülen görüşmeler bugün belki de 200 yıldır bu topraklarda çok acılar yaşatan Kürt sorunu ve diğer bütün sorunların çözümü yönünde tarihi adımlar atabilmenin arifesindedir, diyor. Bu nedenle geldiğimiz süreç önemli bir aşamadadır. Umarız ve dua ederiz ki, akli selimin galip geldiği ve buradan başlayan müzakereler yoluyla varılacak bir barışın tüm Ortadoğu'da herkese bütün halklara ve inançlara barış getirmesini umuyorum." şeklinde konuştu. (haberler.com)

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2014, 19:01
YORUM EKLE