Has Parti’nin seçim stratejisi

Kurtulmuş ittifak sorusunu yanıtladı...

Has Parti’nin seçim stratejisi

Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş bir gazetecinin ittifak görüşmelerine ilişkin sorusuna, ''Bizim hiçbir parti ile doğrudan veya dolaylı olarak bir ittifak görüşmemiz olmamıştır. Biz ittifakımızı milletimizle yaparız. İnşallah Has Parti bundan sonra Türkiye'nin siyasal iktidarının merkezidir. Bu merkezi inşa edecek kararlılıkla yolumuza devam ederiz'' cevabını verdi.

Yapılan bir kamuoyu yoklamasında “Tayyip Erdoğan’dan sonra AK Parti’nin başında kimi görmek istersiniz?” sorusuna en çok Numan Kurtulmuş yanıtının verildiği iddiasının yansımasından sonra Has Parti’nin bu tür bir beklenti içinde olabileceği konuşuluyor.

ERDOĞAN - KURTULMUŞ GÖRÜŞMESİ

Ayrıca Necmettin Erbakan’ın cenazesinde Başbakan Erdoğan ile Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, namaz öncesi camideki Kuran kursu binasında yaklaşık 15 dakika görüşmüşlerdi. Cumhurbaşkanı Gül de oradaydı.

Saadet Partisi lideri Necmettin Erbakan’ın cenaze töreninde omuz omuza göründükleri fotoğraf karesi, “en önemli fotoğraf” yorumlarına neden olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, namaz öncesi camideki Kuran kursu binasında yaklaşık 15 dakika biraraya geldi. Erdoğan ve Kurtulmuş’a, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de eşlik etti.

Kurtulmuş, Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı olduğu dönemde Erbakan’ın veliahtı olarak görülüyordu. Ancak son SP kongresinde, Erbakan’a yakın isimleri tasfiye edince Kurtulmuş partiden ayrılmak zorunda kaldı ve HAS Parti’yi kurdu. Ak Parti’ye geçebileceği iddiaları ortaya atılan Kurtulmuş ile Erdoğan’ın tanışıklığı çok eskiye dayanıyor. Kurtulmuş bir röportajında, “MSP Gençlik Kolları Başkanı’yken Erdoğan ile tanıştığını ancak ailece bir görüşmeleri ya da yakın çalışma arkadaşlığı olmadığını” söylemişti.

15 DAKİKA KALDILAR

Erbakan’ın öğrencilerinin son sürpriz buluşması, “hoca”larının cenazesinde oldu. Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Gül ile pazar günü Erbakan’ın evinde karşılaşmıştı. Cenazeye Gül ile birlikte katılan Erdoğan ise, Kurtulmuş ile büyük kalabalığın yarattığı izdihamın yaşandığı caminin girişinde biraraya geldi. Ayaküstü yapılan sohbetin ardından Gül, Erdoğan ve Kurtulmuş, Fatih Camii Külliyesi içindeki Kuran kursu binasına girdi. Bu sırada korumalar alana kimseyi yaklaştırmadı. İçeride yaklaşık 15 dakika kalan Gül, Erdoğan ve Kurtulmuş daha sonra cenaze namazının kılınacağı yere geçtiler. Sohbet eden üç liderin, Kuran kursunda birlikte namaz kılmış olabileceği de öne sürüldü.

‘TAMAMEN TESADÜF YORUMLAR ABARTILI’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra Ak Parti’nin başına geçeceği iddiaları sık sık gündeme gelen HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, eski liderleri SP Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın cenazesine Erdoğan ile birlikte gelmesinin tamamen tesadüf olduğunu söyledi. Konuyla ilgili Milliyet’in sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, geçiş koridoru olduğu için biraraya gelme görüntüsünün ortaya çıktığını belirterek, “Cenaze şartlarında böyle oluştu. Bu gürüntüden herkes kendine göre yorum çıkarıyor. Bu tür yorumlar çok abartılı. Orada herkes biraraya geldi” dedi. Kurtulmuş, cenazeden sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan ile ayrı bir yerde biraraya gelmediklerini de belirtti.

Ajanslar

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER