HAS Parti’de tartışmalı son

Partinin feshini oyladılar…

HAS Parti’de tartışmalı son

Halkın Sesi Partisi, bugün toplanan olağanüstü kongresinde fesih kararı aldı. Kongrede oy kullanan 179 delegenin 165'i fesih yönünde oy kullandı. Bu kararla HAS Parti ile AK Parti'nin bütünleşme sürecinde bir adım daha atılmış oldu.

 

HAS Parti Olağanüstü Kongresi, parti genel merkezinde başladı. Genel Başkan Numan Kurtulmuş, parti binasına alkışlar eşliğinde geldi. Partinin kapatılmasını isteyenler ile istemeyenler arasında arbede ve tartışma yaşandı.

 

Kongrede kayıtlı 218 delegenin oy kullanması bekleniyordu. Kongrenin gündem maddeleri arasında, partinin feshi ve faaliyet raporlarının okunması yer aldı.

 

Öte yandan parti dışında kurulan dev ekrandan, binaya giremeyen partililere kongre canlı olarak sunuldu. Parti çevresinin Türk bayrakları ve parti amblemleri ile süslendiği görüldü.

 

HAS PARTİ'DE KAVGA

HAS Parti Olağanüstü Kongresi, parti genel merkezinde başladı. Genel Başkan Numan Kurtulmuş, parti binasına alkışlar eşliğinde geldi. Partinin kapatılmasını isteyenler ile istemeyenler arasında arbede ve tartışma yaşandı.

 

Divan başkanlığına Ahmet Demircan seçildi.

 

BEKAROĞLU: "BEN İKNA OLMADIM"

Eski HAS Parti İstanbul İl Başkanı Mehmet Bekaroğlu, partisinin kapatılıp Ak Parti'ye katılması noktasında kendisinin ikna olmadığını söyledi.

 

Bekaroğlu, Genel Başkan Numan Kurtulmuş'un ardından kongrede konuşarak kendisinin ve bazı arkadaşlarının partinin kapatılmasına karşı olduklarını bildirdi.

 

İki yıl önce bir amaç için biraraya geldiklerini ve bunu gerçekleştirmek için çok çalıştıklarını anlatan Bekaroğlu, bir başka partiye katılmak isteyenlerin katılabileceğini, ancak partinin geleceği ile ilgili kararı kalanların vermesi gerektiğini ifade etti.

 

AK Parti'nin Türkiye'nin en güçlü iktidarını oluşturduğunu, ancak Türkiye'nin daha iyi yönetilen, daha demokratik ve şeffaf bir ülke olamadığını ifade eden Bekaroğlu, kendisinin AK Parti'ye katılmak konusunda ikna olmadığını vurguladı.

 

PARTİLİLER ARASINDA ARBEDE YAŞANDI

Yasa gereği oy kullanan delegenin yarısından fazlasının “Evet” demesi halinde partinin kapatılabileceğini anlatan Bekaroğlu, kayıtlı delegelerden 180'inin salonda olduğunu da belirterek partinin kapatılmasını istemeyen delegelere oy kullanmama çağrısında bulundu.

 

HAS Parti'nin misyonunu devam ettireceklerini bildiren Bekaroğlu'nun konuşmasının ardından, partinin kapatılmasını isteyenler ile istemeyenler arasında kısa süreli arbede ve tartışma yaşandı.

 

Zaman zaman sert sözlerin sarf edildiği HAS Parti Olağanüstü Büyük Kongresi'nden sonra yapılan oylama sonucunda partinin tüzel kişiliğinin feshedilmesi yönünde karar çıktı.

 

179 delegenin imza attığı oylama sonunda sandıktan 180 zarf çıktı. Rastgele seçilen bir zarf, yırtılarak iptal edildi. Yapılan sayım sonucuna göre delegelerden 165'i partinin feshedilmesi lehinde oy kullanırken, 12 delege ise aleyhinde oy kullandı. 2 zarftan ise boş oy pusulası çıktı.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2012, 23:35
YORUM EKLE