Hamaney: ABD'yi birinci dereceden ahmaklar yönetiyor

Hamaney, ABD'nin dış politikasını belirleyen yetkililerin İran'a yaklaşımının 'akıldışı' olduğunu söyledi

Hamaney: ABD'yi birinci dereceden ahmaklar yönetiyor

İran İslam devrimi ile ilgili bir yıldönümünde konuşan dini lider Ayetullah Ali Hamaney, ABD'nin dış politikasını belirleyen yetkililerin İran'a yaklaşımının 'akıldışı' olduğunu söyledi.

 Hamaney, "Bunlar birinci dereceden ahmaklar" dedi.

8 Ocak 1978 yılı ayaklanmasının yıldönümü münasebetiyle başkent Tahran'da kalabalığa seslenen İran dini lideri, "ABD'li bir devlet adamı, bir süre önce, teröristlerin arasında yaptığı bir konuşmada, '2019 yılbaşını Tahran'da kutlamayı ümit ediyorum' demişti. 2019 yılbaşı kutlamalarının üzerinde günler geçti" diye konuştu.

BOLTON'A TAŞ

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, bu göreve atanmasının 8 ay öncesinde, Temmuz 2017'de, Tahran'la savaşan Halkın Mücahitleri Örgütü (HMÖ) ile biraraya gelip '2019'dan önce İran'daki rejimi devireceklerini ve Tahran'da kutlama yapacaklarını' söylemişti.

1979 İran İslam devriminin ardından da ABD yönetiminin ekonomik yaptırımları başlattığına dikkat çeken Hamaney, o dönemde Amerikalı siyasetçilerin İran için 5-6 ay ömür biçtiklerini hatırlattı.

'DELİLİĞE VURUYORLAR, AMA BEN YEMEM'

ABD'li yetkililerin İran aleyhindeki iddialarının gerçekleşmediğine işaret eden Hamaney, "Bazı ABD'li yetkililer delilik numarası yapıyor, elbette ben bunu kabul etmiyorum, ama birinci dereceden ahmaklar" dedi.

ABD'nin dış politikasını belirleyen yetkililerin İran'a yaklaşımının 'akıldışı' olduğunu belirten dini lider, şunları söyledi:

"Yaptırımlar, ülkeyi ve halkı baskı altına sokuyor. Amerikalılar, bu yaptırımların tarihte bir eşi benzeri olmadığını mutlulukla söylüyor. Evet, eşi benzeri yok. İnşallah, Amerikalıların uğrayacağı yenilginin de eşi benzeri olmayacak."

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 11:36

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER