Gürsel Tekin: İktidar olursak bütün o bedellileri iptal edeceğiz

Gürsel Tekin'den bedelli açıklaması

Gürsel Tekin: İktidar olursak bütün o bedellileri iptal edeceğiz

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Habertürk Tv'de çıktığı canlı yayında "İktidar olursak bedelli askerlik yapanların askerliğini iptal edeceğiz" dedi.

Tekin'in açıklamaları şöyle:

"Bütün nimetlerden siyasetçilerin çocukları yararlanacak, külfetleri garibanların çocukları çekecek. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bütün o bedellileri iptal edeceğiz. Bakın genel başkanımızın oğlu bedelliyi reddetti. Bu bedelliyi çocuklarınızı kurtarmak için mi çıkardınız?

SORU: Yasaya göre HDP yüzde 13 aldı ama bir kez daha seçime gidileceği için hazineden yardım alamayacak. Siz de alamayacaksınız?

Şimdi bu vicdani bir şey mi. Bir CHP, MHP, HDP. Bizim iş adamımız yok, kamuoyu imkanımız yok, 81 valimiz yok. Kendi imkanlarımızla bu seçimi götüreceğiz. AKP bütün devletin imkanlarını kullanılacak.

Yapmayın bunu vazgeçin, sayın Davutoğlu ne olursun bu ülkeyi kaosa sürüklemeyin. 70'li yıllara 80'li yıllara bakın, ilk çürüyen siyaset olmuştur. Siyaseti çürütmeyin.

Koalisyon mu yapalım diyorsunuz?


Olağanüstü durumlarda, kaoslarda, bu dönemlerde ilk çürüyen siyaset oluyor. Ondan sonra kapı dışarı ediliyor.

Koalisyonla mı çıkılacak?


Niye çıkılmasın allah aşkına, çok kolay da çıkılır. Ve Türkiye, sayın kılıçdaroğlu'nun yönetimiyle nasıl yönetilirmiş de görecek.

Millet hepimize vallahi sokakta yürürken tükürür hepimize. Şu tablo çıksın sokağa çıkamayız. 600-700 lira emekli maaşı alarak şükrediyor, abi siyaset şükretmiyor ya. Bu nasıl bir anlayıştır ya.

Ben AKP'de önemli bir isme söyledim. Bilsem sadece siz çürüseniz umursamayacağım ama bizi de çürütüyorsunuz. İnşallah yarın genel başkanımıza görev verilir. Yarını akşam kabul ederek, cuma cumartesi pazar, üç gün. İnşallah üç gün içinde CHP Türkiye'ye bir nefes aldıracaktır. 

****

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin bugün bir televizyon programında ''Bedelli askerlik'' konusunda yapmış olduğu açıklamalar sonrası konu farklı yerlere çekildiği iddiasıyla yeni bir açıklama yaptı.

İŞTE GÜRSEL TEKİN'İN O AÇIKLAMASI:

"Allah kimseyi evlat acısıyla 'mutlu' etmesin. Evlatlarını şehadete gönderenleri bile. Bütün nimetlerden siyasetçilerin, cumhurbaşkanlarının çocukları yararlanacak, külfetleri garibanların çocukları çekecek. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bakın genel başkanımızın oğlu hak kazanmış olmasına rağmen bedelliyi reddetti. Bu bedelliyi çocuklarınızı kurtarmak için mi çıkardınız? Çürük raporları düzenleyerek, binlerce lira bedelli askerlik ücreti ödeyerek çocuklarını askere yollamayanlar, evlatlarını şehadete yollayan yoksul halka keyif bağışlamasın.

Bedelli askerlik olmasın demiyoruz. Bedellinin çıkması için CHP olarak TBMM’ye vermiş olduğumuz kanun tekliflerimiz de var. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, oğlu bedelli hakkı kazanmasına rağmen bu hakkı kullanmamıştır. Bu tüm siyasilere örnek olmalıdır.

Bizim kastımız siyasilerin çocuklarıdır. Onlar da askere gitmelidir. Kamuoyunun çok iyi hatırlayacağı gibi Cumhurbaşkanı ‘’Askerlik yan gelip yatma yeri değildir’’ demişti. Şimdi kalkıp evladını kaybetmiş bir baba yerde ağlıyorken eline mikrofonu alıp, şehadet makamına ulaşmış bir şehit cenazesinde ‘’Ne mutlu onun ailesine’’ diyor. Bizim bu pişkinliği kabul etmemiz mümkün değildir. Bedelliyse bedelini alırsın ancak aynı şartlardan yoksulun çocucuğu da bedel ödemeden yararlanmalıdır.

İptal edilmesi gereken bedelli askerlikten yararlanmış siyasilerin çocuklarının bedelli hakkıdır. Kimse bu gerçeği çarpıtmasın…

Saygılarımla,

Gürsel TEKİN
CHP Genel Sekreteri ve İstanbul MV."

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2015, 13:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

mecburi askerlik derhal kaldirilmali masumlarin canina kiyilmasin