Gürsel Tekin Dersim özründen rahatsız olmuş

Başbakan’ın açıklamalarına CHP’den farklı tepkiler…

Gürsel Tekin Dersim özründen rahatsız olmuş

Kılıçdaroğlu geçtiğimiz gün, “biz yüzleşiriz, sen devlet adına özür dile” demişti. Bugün de Erdoğan, devlet adına özür dilediğini ifade etmiş ve katliama ilişkin 4 belgeyi açıklamıştı.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise, Başbakan Erdoğan’ın "Dersim" konusundaki açıklamalarına tepki gösterdi.

 

Tekin, yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

 

"Başbakanı tebrik ediyorum. Dili, üslubu ve açıklamasıyla memleketimizin ve milletimizin birliğinin temeline dinamit koymuştur. Herkesi birbirine düşman etmeyi, birbirine düşürecek yolu açmayı başarmıştır. Sayesinde tarihimizi de öğrendik. Geriye söylenecek ne kaldı? Başbakanın bir sonraki adımı nedir? Bu kampanyanın nihai amacı nedir?"

 

"BEDELLİ AYIBINI ÖRTMEK İÇİN AÇIKLANIYOR"

 

Başbakan Erdoğan'ın Dersim açıklamasını değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise "Dersim'le ilgili açıklamalarının, tartışmasının ikinci amacı da bedelli askerlikte ayıbını örtmektir. Milletin gözünden kaçırmaktır" dedi.

 

"DERSİM HALKINDAN ÖZÜR DİLİYORUZ"

 

CHP Diyarbakır İl Örgütü binasında basın mensupları ile bir araya gelen İl Başkanı Muzaffer Değer, son dönemde tartışılan Dersim olayları üzerine bugün Başbakanın Dersim'de yaşanan olaylarda binlerce insanın öldürülmesi katledilmesi ve göç ettirilmesine dair Başbakan tarafından dört ayrı belgenin açıklanmasını izlediklerini söyledi.

DİYARBAKIR AĞLADI

 

Değer, "Dört ayrı belgenin okunmasında tüylerimiz diken diken oldu gözlerimden yaşlar aktı. Biz CHP olarak geçmişimizle hesaplaşmamız gerekirken yüzleşmemiz gerekirken özür dilememiz gerekirken CHP'nin yapması gerekeni başka bir partinin yapmasını ve devlet adına özür dilemesini gördük. Dersim faciası karşısında Dersimli Tuncelili yurttaşlarımızdan CHP Diyarbakır İl Başkanı olarak il örgütüm adına Dersim'de yaşanan olaylardan dolayı Dersim ve Tunceli halkından özür diliyorum. Dersimli acılı Alevi kardeşlerimizin acılarını yüreğimizde hissediyoruz. Yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyoruz. Biz CHP olarak geçmişimizle yüzleşmeli ve özür dilemeliyiz" dedi.

 

"GEÇMİŞTE YAPILANLARLA YÜZLEŞMEMİZ GEREKİYOR"

 

Daha sonra bir gazetecinin 'Merkez özür dilemezse örgüt olarak istifa edecek misiniz'? sorusuna Değer, "Partimizin gereken adımları atacağına inanıyorum. Madem biz örgüt partisiysek genel merkezimizin de bizi dinlemesi gerekir. Geçmişte yapılanlardan dolayı bizim bir hatamız var ise mutlaka yüzleşmemiz gerekir" diye cevap verdi.

 

Başka bir gazetecinin 'Dersim olayları hakkında beyanat veren CHP Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün'e CHP tarafından soruşturma başlatıldığını bu durumdan dolayı size de soruşturma açılabilir mi'? sorusuna ise Değer, "Bizden savunma istemeyebilirler. Bunlar ayrı konu. Ben genel merkezin alacağı tasarrufları değerlendirmiyorum bunlar bizim haddimize değildir. Partimizin bu konuda bir adım atmasını bekliyoruz. Yani her dönem önümüze Dersim'in konmasından artık bıktık. Bununla yüzleşmeliyiz. Bu Türkiye'nin gerçeğidir. Ne varsa, Başbakan bu arşivleri insanlara açmalıdır. Dersim dönemindeki arşivler açılmalıdır. Orada CHP olarak bir hatamız var ise mutlaka gerekeni yapmamız gerekiyor" dedi.

 

Bir gazetecinin Başbakan haklı mı?' sorusuna da Değer, "Ben haklıdır anlamında söylemiyorum. Sadece birkaç belgeyi değil o günkü Dersim ile ilgili bütün belgelerin açıklanmasını istiyorum" şeklinde cevapladı.

YORUM EKLE