Gürsel Tekin: Çalınan oylar için AİHM'e kadar gideceğiz

'İçeride hangi kedicikler, o derin dehlizli odalarda kim vardı, hangi çeteler bunları değiştirmiş halen bunların soruşturulması lazım'

Gürsel Tekin: Çalınan oylar için AİHM'e kadar gideceğiz

30 Mart seçimlerinde Kağıthane ilçesinde bazı sandıklarda seçim sonuçlarının Ak Parti lehine değiştirildiği iddiaları" üzerine sandık başkanlarına açılan davaya izleyici olarak katılan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, adliye önünde açıklama yaptı.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde ilk önce CHP Kağıthane ilçe Başkanı Zeynel Öztürk konuştu. Öztürk, "En başta 57 tane sandığa itiraz ettik. Bu 57 sandığın 36'sını ilçe seçim kurulu kabul etti. Yapılan itiraz üzerine 15 tanesini de il seçim kurulu kabul etti. 29 tane davamız devam etmektedir. Gelinen sonuç, kedilerin peşindeyiz" dedi.

"AİHM'E GİDECEĞİZ"

Dava kapsamında tanıkları ve sanıkları dinlerken bir siyasetçi olarak çok utandığını ifade eden Gürsel Tekin, "Evet hep bilirdik, para çalınırdı, kamunun olanakları talan edilirdi. Ama organize rey nasıl çalınır? Bugün tanık oldum ve organize rey çalanların da nasıl ödüllendirildiğini de burada gördüm. Bu mücadele sadece Kağıthane ile sınırlı kalmayacak. Sadece İstanbul Adliyesi ile sınırlı kalmayacak Avrupa İnsan hakları Mahkemesi'ne (AİHM) kadar gideceğiz. Her yurttaşımız için bir rey, siyasetçi için, devlet için bir namustur, bir şereftir, haysiyettir" diye konuştu.

"İÇERİDE HANGİ KEDİCİKLER O DERİN DEHLİZLİ ODALARDA KİM VARDI?"

Tekin, "Burada gerçekten devlet yok. Devletin içinde iktidara yakın insanlar çeteleşmiş. Sadece biz zannediyorduk ki paralarımızı çalıyorlar. Sadece paralarımızı değil, aynı zamanda yurttaşlarımızın reylerinin nasıl çalındığını somut belgeleriyle ilçe başkanımız size verecektir. Sandık başkanı diyor ki ben tutanağı içeri verdi. İçeride hangi kedicikler o derin dehlizli odalarda kim vardı, hangi çeteler bunları değiştirmiş halen bunların soruşturulması lazım. Yüksek seçim kurulu kendinizi gözden geçirmeniz lazım" dedi.

"2015 SEÇİMLERİNİN NASIL OLABİLECEĞİNİ HEPİMİZİN DÜŞÜNMESİ GEREKİR"

Avrupa ülkelerinde böyle şeylerin olmadığını ifade eden Tekin, "O kadar somut belgelerle halen bu sanıklar, bu insanlar tutuklanmamış hesap sorulmamışsa 2015 seçimlerinin nasıl olabileceğini hepimizin düşünmesi gerekir. Şimdi zaman zaman şu eleştiriler var burada. Sandık başlarına niye sahip çıkmadınız? Tam tersine Kağıthane ilçemiz sandıklara sahip çıkıyor. Tutanaklar tutulmuş, trafolara girilmiş. Trafolarda hangi kedicik değiştirmişse değiştirmiş. Böyle bir rezalet olabilir mi?" ifadesini kullandı.

"CİĞERİ KEDİYE TESLİM ETMİŞİZ"

Burası İstanbul, Cumhuriyet Halk Partisi’nin olanakları var. Sandık görevlisi vermiş, hukukçu ilçe başkanımız, örgütümüz var. Bir de Anadolu’nun dört bir yanını düşünebilir misiniz? Kime teslim etmişiz. Ciğeri kediye teslim etmişiz. Sadece kedi trafolara girmiyor bizim vatandaşımızın 70-80-90 yaşındaki insanlar sedyelerle oy kullandılar orada. Bunun üzerine el uzatanların Allah belasını versin diyorum. Hangi siyasi parti olursa olsun. Çünkü görüyoruz ki yargıdan sonuç alamıyoruz bundan sonra Allah'a havale ediyoruz. AİHM'de sonuç alacağız orada hiç tereddütümüz yok.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç'un KPSS sınavına ilişkin iddialarına da değinen Gürsel Tekin, "Hangi hırsızlıktan bahsedelim? KPSS sınavları, bunlar çalınabilecek durumdaysa vay bizim halimize. Ama Türkiye merak etmesin Türkiye'nin Cumhuriyet Halk Partisi var. Sonuna kadar bunların mücadelesini vereceğiz" diye konuştu. 
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2014, 19:00

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER