Gül'den Erdoğan'a: Sözlerimi oraya buraya çekmenin anlamı yok

Abdullah Gül'den KHK açıklaması geldi

Gül'den Erdoğan'a: Sözlerimi oraya buraya çekmenin anlamı yok

Eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün cuma namazı çıkışında KHK konusunda yaptığı açıklamaya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet kanadından gelen tepkilere yanıt verdi.

Gül, "Bunları dile getirmek benim sorumluluğum" dedi. 

Devlette önemli görevler almış bir eski cumhurbaşkanı olduğunu belirten Gül sözlerinden farklı anlamlar çıkarılmaması gerektiğini söyleyerek, “Biliyorsunuz bir Kanun Hükmünde Kararname yayınlandı. O kararnameyi ben sahiplendim, doğru amaçla ve iyi niyetle yapılmış bir kararname. Yalnız orada bir boşluk görüyorum ve tereddüdüm şu… İleride durumdan vazife çıkartacak bazıları hepimizi çok üzecek olaylara vesile verebilirler.

Onun için ufak bir düzeltmeyle bunun önüne geçilebilir diye düşündüm. Nitekim birçok saygı duyduğumuz hukukçu da bu şekilde açıklamalarda bulundular. Bunu oraya buraya çekmenin hiçbir anlamı yok açıkçası. Ben bütün hayatımı millet ve devlete hizmet ederek geçirmiş eski bir cumhurbaşkanıyım. Önemli konularda görüşlerimi halkla paylaşma da tabii ki bir sorumluluk benim için. Bunun arkasında bir mesele aramanın da hiç anlamı olmadığı kanaatindeyim. Bu vesile ile yeni yılın hep hayırlar getirmesini hem memleketimize hem de bütün insanlığa temenni ederim” dedi.

NE OLMUŞTU?

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘cezasızlık’ getiren 696 sayılı KHK’yi ilgili Twitter’dan eleştirmiş ve düzeltilmesi gerektiğini söyleyerek, “696 sayılı KHK’nın yazımındaki hukuk diliyle bağdaşmayan muğlaklık, hukuk devleti anlayışı açısından kaygı vericidir. İlerde hepimizi üzecek olaylara ve gelişmelere fırsat vermemek için gözden geçirileceğini ümit ediyorum” demişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün sivillere yargı dokunulmazlığı getiren KHK ile ilgili itirazı için, “Muğlaklıktan bahsetmesi üzücü, neye dayanarak böyle bir muğlaklıktan bahsediyorsunuz” tepkisini göstermişti. Erdoğan, “Düzenleme son derece açıktır, kararlılıkla ve aynen devamından yanayız” diye konuşmuştu

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2017, 22:10

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER