Gezici'den son anket: HDP'nin oyu İstanbul'da 13.2'ye ulaştı!

2015 genel seçimleri en son anketi İstanbul'da yapıldı; son ankete göre İstanbul'da en çok HDP'nin oyu arttı

Gezici'den son anket: HDP'nin oyu İstanbul'da 13.2'ye ulaştı!

Gezici Araştırma Şirketi’nin 2015 genel seçimleri son anketinde çarpıcı sonuçlar yer aldı. Gezici Araştırma Şirketi’nin 2015 genel seçimlere 2 ay kala İstanbul geneline ilişkin yaptığı ankete göre, AKP’nin oyu yüzde 10 civarında düşerek yüzde 39.7’ye geriledi. Ankette HDP ülke barajını aşarak yüzde 13.2 oy oranına ulaştı. CHP ve MHP’nin oy oranında küçük de olsa yukarı çıkış olduğu görüldü.

Gezici Araştırma Şirketi Genel Müdürü Murat Gezici, AKP’nin en çok oy kaybını İstanbul’da yaşayacağını dile getirerek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, “Kobani düştü düşecek” sözlerinin bu düşüşte etkili olduğunu savundu.

EN ÇOK HDP'NİN OYU ARTTI

Gezici Araştırma Şirketi tarafından geçtiğimiz 28-29 Mart tarihlerinde İstanbul’da yaşayan yurttaşların sosyal, ekenomik, politik ve kültürel konular ile ilgili seçmen algısını belirlemek üzere 39 ilçe, 128 mahalle ve köyde 4 bin 868 kişiyle yüz yüze görüşme yapıldı. Anketin sonuçlarına göre, bu seçimlerde en çok oy oranını HDP’nin artırdığı görüldü.

2011 yılındaki milletvekilliği genel seçimlerinde İstanbul’da AK Parti’nin yüzde 49.7 olan oy oranı yüzde 39.7’ye geriledi. Geçen seçimlerde BDP adı altında seçime giren HDP’nin yüzde 6.5’luk oy oranı, bu seçimlerde yüzde 13.2’ye çıkıyor. İstanbul’da yüzde 25.9 oy alan CHP oyunu yüzde 26.7’ye çıkarırken, MHP’nin oy oranı ise yüzde 1.5’lu artışla yüzde 14.6 olarak görülüyor.

HDP'NİN OYU EN ÇOK İKİNCİ BÖLGEDE ARTTI

Anket sonuçlarına göre AKP, en büyük oy kaybını İstanbul’da 2. bölgede yaşayacak. HDP bu bölgede oyunu yüzde 5.4’den yüzde 13’e çıkarırken, gelen oyların yüzde 84’ü AKP’den geliyor.

Yine ankete göre, 2. bölgeden Dengir Mir Mehmet Fırat’ın aday gösterilmesi ile liberal, demokrat, işçi sınıfı ve muhafazakar seçmenden alacağı oylarla AKP’nin bölgedeki yüzde 51 olan oyu yüzde 40’a kadar düşüyor. Ankette Selahattin Demirtaş’ın 1. bölgeden aday olması ile oylarda ciddi oranda artış olduğu gözlenirken, adayların doğru yerlerden gösterilmemesi durumunda ‘HDP’nin hüsran yaşayabileceği uyarısı’ dikkat çekiyor.

EN ÇOK KÜRT SEÇMEN İSTANBUL'DA

Türkiye’nin en büyük Kürt şehrinin İstanbul olduğuna dikkat çeken Gezici, yine dindarların ve muhafazakarların yaşadığı en büyük şehrin de İstanbul olduğunun altını çizdi. Murat Gezici ankete ilişkin değerlendirmesinde özetle şunları söyledi:

“İstanbul’da Kürt seçmenlerin oranı yüzde 18.9’dur. Neredeyse her 5 seçmenden biri Kürt. Bu durum HDP’nin işini kolaylaştıracak. Kürt seçmenlerin yüzde 75’i 2011’de AK Parti’ye oy verdi. Şimdi ise bu seçmenlerin yüzde 22’si kesinlikle AK Parti’ye oy vermeyeceğim diyor. Çözüm sürecinin uzaması AK Parti’ye destek veren Kürt seçmenleri olumsuz etkiledi."

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2015, 12:40

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayhan Demir
Ayhan Demir - 6 yıl Önce

altan tan aday gösteri̇lmeli̇. mersi̇n veri̇lmeli̇.

Ahmet Tandürekli
Ahmet Tandürekli - 6 yıl Önce

altan tan izmirden birinci sıra adayı olmalı.

Agit Siverek
Agit Siverek - 6 yıl Önce

herkes icin hdp

SIRADAKİ HABER