'Gezi' baskısı bitmiyor

Gezi eylemlerine destek verdiği için Marmara İletişim'den atılan kadın asistan sosyal medyada hedef oldu...

'Gezi' baskısı bitmiyor

Gezi Parkı eylemleri sırasında yasal sendikal haklarını kullanarak iş bırakma eylemine katıldığı için hakkında atılma kararı verilen Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nin araştırma görevlisi Dr. Figen Algül şimdi de sosyal medyada lince uğruyor.

Atılma kararının kamuoyuna yansıdığı gün özlük dosyasındaki kişisel bilgileri sızdırılarak ve fotoğrafları kullanılarak hakarete uğrayan Dr. Algül hakkında yazılanların paylaşıldığı Twitter hesabının ise, "fakülte dekanlığı güdümünde" olduğu ileri sürüldü.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'ndeki iki araştırma görevlisi, Dr. Figen Algül ve Can Özbaşaran, Gezi eylemleri sırasında yasal sendikal haklarını kullanarak iş bırakma eylemine katıldıkları için açılan soruşturma sonrasında geçen hafta okuldan atıldı. 8 araştırma görevlisine de kıdem durdurma cezası verildi. Marmara Üniversitesi Yönetim Kurulu'nun oybirliğiyle aldığı 28 Ocak 2014 tarih ve 2014/664-12 sayılı kararına rağmen İletişim Fakültesi Dekanlığı, "karar kesinleşmedi" diyerek araştırma görevlilerinin okuldan atılmalarını iddia diye niteledi.

Araştırma görevlilerine verilen "Gezi eylemlerine katılma" cezası şimdi Yüksek Öğretim Kurulu'nda. YÖK kararı onaylarsa cezalar kesinleşecek.

"DEKANLIĞIN GÜDÜMÜNDE''


Uzunca bir süredir Dekan Yusuf Devran'ın hakkındaki iddialar ve baskıcı uygulamaları ile kamuoyunun gündeminde olan üniversitede, daha önceki iddialara benzer bir sosyal medya linci daha başladı.

Dr. Figen Algül, çeşitli fotoğrafları kullanılarak kadın bedeni üzerinden hedef tahtasına oturtuldu.

6 Mart'ta açılan "Demokrasi Ruhu" adlı Twitter hesabından Dr. Algül'e ait kişisel bilgiler ve çeşitli fotoğrafları paylaşılmaya başlandı.

Dr. Algül'ün özlük dosyasından ulaşılabilecek doktora tezi, katıldığı sınavlar ve başkaca bilgilerinin bulunduğu bilgilerin sızdığı Twitter hesabının, fakülte dekanlığının güdümünde olduğu ileri sürüldü. Dr. Algül'ün doktorasının aşamaları, bu konuda dekanlık ile arasındaki paylaşımlar, girdiği sınavlara ilişkin detaylar, beklediği yardımcı doçentlik kadrosuna ilişkin bilgiler hesaptan paylaşıldı.

Başka hesaplardan bu iddianın dile getirildiği mesajlar, "Demokrasi Ruhu" adlı hesabın sayfasında paylaşıldı.

O tweet'lerde -"Marmara İletişim dekanlığı güdümünde yeni bir hesap daha açıldı.", "@demokrasiruhu Marmara İletişim'de işten çıkarmaları haklı gösterebilmek için hak hukuk yetmeyince hakarete geçildi anlaşılan" yazıldı. (CNN Türk)

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 01:48

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER