'Gençlerin yükselttiği itiraz iktidarı ürküttü'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sosyal medya platformu ile ilgili sözlerine tepki gösterdi

'Gençlerin yükselttiği itiraz iktidarı ürküttü'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medya platformlarına yönelik açıklamalarına tepki gösterdi. Sosyal medyanın bir süredir AK Parti’nin hedefinde olduğunu belirten Adıgüzel, yaptığı yazılı açıklamada, “Z kuşağı birilerini fazla sinirlendirmiş ki apar topar böyle bir açıklama gereği duydular. Dün Sayın Esra Albayrak’a yönelik ahlak dışı ifadeler başta Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olmak üzere toplumun tüm kesimleri tarafından nefretle kınanmıştır. Bizler kimden gelirse gelsin sosyal medyadaki her türlü ahlak dışı, nefret içerikli, cinsiyetçi saldırı karşısında bugüne kadar mücadele ettik, bundan sonra da mücadele edeceğiz. Ancak bu çirkin, ahlak dışı ifadelerin arkasına sığınarak sosyal medya platformlarının ‘kapatılması’ emrini vermek fırsatçılıktan başka bir şey değildir” ifadeleri yer aldı.

‘CUMHURBAŞKANI HASSASİYETİ KAFTANCIOĞLU’NA, AKŞENER’E YA DA DEMİRTAŞ İÇİN DE GÖSTERSEYDİ’

“Cumhurbaşkanı keşke bu hassasiyeti partisinden maaş alan yeşil toplu trollerin Canan Kaftancıoğlu’na, Meral Akşener’e ya da Başak Demirtaş’a karşı yaptığı saldırılar karşısında da gösterseydi” ifadelerini kullanan Adıgüzel, şu açıklamayı yaptı:

İKTİDAR PARTİSİNİ ÜRKÜTMÜŞ DURUMDA

Sosyal medya bir süredir AKP’nin hedefinde. Özellikle son dönemde gençlerin sosyal medya üzerinden korkusuzca yükselttikleri itiraz iktidar partisini ürkütmüş durumda. Saray ve çevresi sosyal medyadan yükselen itirazı hazmedemiyor. Çünkü yaşanan sorunlara, erişim engellemelerine ve kısıtlamalara rağmen sosyal medya, Türkiye’de halen topyekûn AKP’nin tahakkümü altına girmemiş tek mecra. Kimse iktidarın kanallarını izlemiyor, gazetelerini okumuyor. Bunun içinde yatıp kalkıp ne yaparız da sosyal medyayı kontrolümüz altına alırız diye uğraşıyorlar. Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda iktidar partisi pandemi ile mücadele kapsamında sosyal medyaya yönelik bir taslak hazırladı. Ancak o dönem kamuoyunda yükselen tepki üzerine geri adım atmak zorunda kaldı. Ama biz o zaman da bu konunun tekrar gündeme geleceği uyarısını yapmıştık. Ve nitekim Cumhurbaşkanı’nın bugünkü açıklamalarından da anlaşıldığı üzere AKP hiç fırsat kaybetmeden konuyu yeniden gündemine aldı.

TEK DERT SANSÜR

 Biz o zamanda eğer bir çalışma, yasal düzenleme yapılacaksa bunun tüm siyasi partilerin, sosyal medya platformlarının, akademisyenlerin, hukukçuların, bilişim alanında faaliyet gösteren meslek örgütleri ve sivil toplumun ortak aklı ve çalışmaları ile hayata geçirilmeli uyarısını yapmıştık. Ama bugünkü açıklamalardan da görüyoruz ki AKP’nin tek derdi sosyal medyaya kilit vurmak. Mesele ne hakaret ne de etik! Tek dert sansür. Ama unutulmasın ki bugün zapturapt altına almaya çalıştıkları gençler, medya patronlarına benzemez. Onları kontrol altına almak sandıkları kadar kolay değil.

YORUM EKLE
YORUMLAR
akıllı karar al y kuşağı
akıllı karar al y kuşağı - 13 ay Önce

en aklı başında olan kuşak şuan y kuşağıdır ondan öncekileri sittin senen ikna edemessiniz sağıda soluda kalıplaşmıştır ama y kuşağıda olaylara hakkaniyetli bakmasını bilmeli.z kuşağı y kuşağının etkisi ile nereye çevrilirse oraya yönelir bir de z kuşağına şimdiden bu kadar yüklenmeyin rahat bırakın kendileri pişe pişe öğrensinler.

SIRADAKİ HABER