Gelecek Partisi'nden Takviye Hazır Kuvvet soruları

Neden Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kurulmadı? Neden doğrudan merkeze bağlı kuruldu?

Gelecek Partisi'nden Takviye Hazır Kuvvet soruları

Cumhurbaşkanlığı kararıyla İstanbul için kurulan Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü’ne ilişkin tartışmalar sürerken Gelecek Partisi, neden kararname çıkmadığını ve kuvvetin neden direkt merkeze bağlandığını sordu.

Gelecek Partisi İçişleri Politika İzleme Kurulu, 20 Ağustos tarihli 2844 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile İstanbul ilinde kurulan Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğüne ilişkin açıklamasında şunları kaydetti:

‘İDARİ YAPIMIZDA OLMAYAN YENİ DURUMLAR’

4 Haziran 2018 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 500 personelin görevlendirildiği Ankara Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü kurulmuştu. Ülke genelinde gerçekleşen toplumsal etkinlik ve olaylarda Ankara Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğünün iki yıl içerisinde gösterdiği yüksek performansı ve verimliliği önüne sürülerek, bu defa 20 Ağustos 2020 tarihli ve 2844 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile İstanbul ilinde de 500 personelin görev alacağı Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü’nün kurulduğu öğrenilmiş bulunmakta.

Bu kararların alınmasında devlet büyükleri ile siyasi parti liderlerinin programları, spor müsabakaları, geniş katılımlı eylem ve etkinlikler öncesi, esnası ve sonrası ile doğal afetlerde güvenlik önlemi almada, takviye güçlere ihtiyaç olduğu ifade edilmiştir.

Ancak, toplumsal ihtiyaçlara dönük bu açıklamalar, bu kararlar ile idari yapımızda olmayan yeni durumların ortaya çıkmış olması gerçeğini değiştirmemektedir. Kamuoyunda bazı istifhamların ve soru işaretlerinin oluşumunu engelleme amacıyla yetkililerden tatmin edici açıklamalar beklenmektedir:

ANAYASAL VE HUKUKİ Mİ?

Takviye Kuvvetlerin kuruluşu anayasal ve hukuki midir? Neden Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle değil de, cumhurbaşkanı kararıyla oluşturulmuştur?

Takviye Kuvvetler Müdürlüğü çok rahatlıkla İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kurulabilecekken, neden doğrudan Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlanmıştır. Dolayısıyla direkt merkeze bağlanmasındaki amaç nedir?

Böyle bir yapı il idaresi kanununa ve polis vazife ve selahiyetleri kanununa uygun mudur?

Bu kanunlara göre Emniyet Genel Müdürlüğü’nün İl teşkilatları, İl valisinin gözetimi ve denetiminde İl Emniyet müdürlükleri olarak teşkilatlanmıştır. Ancak Cumhurbaşkanı kararıyla idari yapımızda olmayan yeni bir durum ve yapı ortaya çıkmıştır. Bu durum kurumlar hiyerarşisi açısından sakınca oluşturmayacak mıdır? Direkt merkeze bağlanmasındaki amaç nedir?

Bu yapı hangi kurum tarafından denetlenecektir? 

Kaynak: Gazete Duvar


YORUM EKLE
YORUMLAR
neden mi
neden mi - 4 ay Önce

vesayet vesayet dedi kendi vesayetini kurdu o koltuğa yapıştı tahtı sarsılmaya pardon koltuğu sarsılmaya başlayınca hamle üstüne hamleler yapıyor hadi hayırlısı.

SIRADAKİ HABER