Gazi katliamı ile ilgili Hanefi Avcı'ya çağrı: Bildiklerini anlat

Gazi katliamının 20'nci yılında dönemin İstihbarat Daire Başkanı Hanefi Avcı'ya 'Bildiklerini anlat' çağrısı yapıldı

Gazi katliamı ile ilgili Hanefi Avcı'ya çağrı: Bildiklerini anlat

Gazi katliamının 20. yıldönümü öncesi, olayların başladığı yerde yapılan açıklamada olayların 'kara kutusu' nun dönemin İstihbarat Daire Başkanı Hanefi Avcı olduğu belirtilerek Avcı’ya “Bildiklerini anlat” çağrısı yapıldı.

İNSANLIK SUÇLARINDA ZAMAN AŞIMI OLMAZ

Evrensel’in haberine göre; Gazi katliamı öncesi yıldönümü öncesi, yaşamını yitirenlerden bazılarının ailesi ve avukatlar Gazi Mahallesi’nde toplandı.

Olayların ilk başladığı kahvehanenin önüne karanfil bırakan aileler adına konuşan Avukat Remzi Kazmaz, davanın yeniden açılması için mücadelelerinin sürdüğünü belirterek, “Bugün Gazi katliamının 20'nci yılında ilk kurşunun atıldığı yerdeyiz. Bu davada bir arpa boyu yol gidemedik. Türkiye faili meçhul ülkesi olmaya devam ediyor. Bu olayda iç hukuk yolları tüketildikten sonra hukuk devleti doğrultusunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gittik. Makul süre ve adil yargılama gereği Türkiye Cumhuriyeti'ni tazminat ödemeye mahkum ettikten sonra bu davanın bir hukuk devleti ilkesi olarak Türkiye'de açılması gerekirken halen daha ne bekleniyor. Zaman aşımını mı bekliyorsunuz? İnsanlık suçlarında zaman aşımı olmaz. O nedenle bu davayı açmak için hala zamanınız var. Çünkü elde bu davayı açmak için mevcut deliller var” dedi.

BU DAVANIN KARA KATUSU HANEFİ AVCI

Gazi davasının kara kutusunun Hanefi Avcı olduğunu belirten Avukat Kazmaz, “Hanefi Avcı o dönemin istihbarat daire başkanı, neden konuşmuyor, neden davalara tanık olarak gelmiyor? Vicdanı mı yok, korkuyor mu? Korkmasın onu biz korumasını biliriz. Hanefi Avcı konuşursa kesinlikle bu dava yeniden açılır. Bu dava yeniden açılmalıdır ki, insanların vicdanlarında açılan bu yara ancak o zaman kapanır” diye konuştu.

Avukat Kazmaz, dava sürecince dava ile ilgili hiçbir delilin, tanığın ciddi anlamda dinlenmediğini ve Gazi davası yeniden açılması durumunda diğer faili meçhul davalarında yeniden açılacağına inandığını sözlerine ekledi.

‘ANLAT Kİ HERKES BİLSİN...’

Davanın avukatlarından Efkan Bolaç ise olaylarda emri verenlerin yargılanmadığını belirterek, “Bugün Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Berkin Elvan'da da emri verenler yargılanmıyor. Bu dosyada devletin cezasızlık yüzünü görüyoruz. Devlet katliamcılara garanti veriyor. Diyor ki, 'Siz katledin, ben sizi cezalandırmayacağım.' Buradan Hanefi Avcı'ya sesleniyoruz. 20 yıl oldu, Gazi'de ve Ümraniye'de ne oldu? Anlat ki herkes bilsin” dedi.

‘DEVLET TAM 20 YILDIR BİZE ACI ÇEKTİRDİ’

Katliamda yaşamını yitiren Zeynep Poyraz'ın babası Cemal Poyraz, “Bu devlet tam 20 yıldır bize acı çektirdi. 20 yıldır çocuklarımızın özlemini ve hasretini çekiyoruz” annesi Menekşe Poyraz ise “Devlette vicdan varsa katilleri çıkarsın, yargılasın” dedi.

GAZİ KATLİAMINDA 22 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ

12 Mart 1995’de, o dönem Gaziosmanpaşa’ya bağlı Gazi Mahallesi’nde 4 kahvehane ve bir postane kimliği belirsiz kişilerce otomatik silahlarla tarandı. Daha sonra Ümraniye’ye de sıçrayan olaylarda 22 kişi yaşamını yitirdi. 8 yıl süren dava sonucu iki polis memuru ceza aldı, diğerleri beraat etti.

Ailelerin başvurusu sonucu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AHİM) 2005’te Türkiye’yi ölenlerin yakınlarına tazminat ödemeye mahkum etti. (Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2015, 19:38
YORUM EKLE