Garo Paylan: Varlık barışı ile kara para aklayacaklar

Hükümet, seçim öncesi gündeme getirdiği vaatlerden varlık barışıyla ilgili seçim sonrası esnemeye gitti

Garo Paylan: Varlık barışı ile kara para aklayacaklar

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, ‘Varlık Barışı’ düzenlemesinde yer alan bazı maddelerle ilgili ‘kara parayı aklama’ değerlendirmesinde bulundu.

‘KARA PARAYLA EKONOMİ İYİLEŞMEZ’

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, yeni düzenlemeyi değerlendirdi. AKP döneminde daha önce de “ülkeye kara para çekme” yönünde düzenlemelerin yapıldığını kaydeden Paylan, söz konusu düzenlemelerle ekonominin iyileşemeyeceğini söyledi.

Hükümetin, dövizde sıkıştığı için yurtdışında bulunan kaynakları Türkiye'ye getirmenin önünü açtığını söyleyen Paylan, düzenleme için “kara para aklama” tanımı yaptı. Paylan, “Daha önce işlenmiş bir suç sonucu elde edilen ve vergi cennetlerine götürülen paralar, bu düzenlemeyle birlikte bu sefer Türkiye'de aklanacak” dedi.

‘BAZI KİŞİLERİ AKLAMAYA ÇALIŞIYORLAR'

Paylan, değerlendirmesini şöyle sürdürdü:

“Bu son düzenlemeyle aslında bir şey daha ortaya çıktı. Belki de şu anda yurtdışında bulunmayan ama Türkiye'de kazanılmış kara paraların yurt dışına gönderilmiş gibi yapıp, bazı kişilerin aklamasını sağlamaya çalışıyorlar. Yani vergilendirilmemiş kaynakların aklanmasının önünü açan bir düzenlemedir.”

‘KRİZİ DERİNLEŞTİRİR’

Düzenlemenin hayata geçmesiyle Türkiye'nin kara para cennetine dönüşeceğini söylediklerini hatırlatan Paylan, şunları kaydetti:

“Hükümet o dönem kara paranın aklanamayacağını söyleyip, şerh düşmüştü. Aslında şu an o şerhi ortadan kaldırıyorlar. Dünyanın tüm kara paralarını Türkiye'ye davet ediyorlar. Bu tür ülkeler kara para cenneti haline gelir. Vergi cennetleri; uluslararası finansal kurallar bütününü bozduğu için yaptırımlara maruz kalır. Ve kesinlikle krizi derinleştirir. Bu adımlar panik adımlardır. Yani Türkiye tekrar büyük bir krize doğru gidiyor. Krizden çıkış için denenen bu kara paranın Türkiye'ye girmesi krizin önünü kesmeyeceği gibi ülke daha güvenilmez hale gelir. Bu uygulama Türkiye'den paranın kaçışını daha da hızlandırır.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2018, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER