Garo Paylan'dan Erdoğan'a: Bu oyuna nasıl geldi?

Paylan, geçen yıl Ayasofya'nın camiye çevrilmesi talebini reddeden Erdoğan'ın sözlerini hatırlattı

Garo Paylan'dan Erdoğan'a: Bu oyuna nasıl geldi?

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Ayasofya’ya ilişkin geçmişteki sözlerini hatırlatarak, “Ayasofya kararının ‘ağır faturası’ nedir?” diye sordu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle önerge veren Paylan, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 18 Mart 2019 yılında bir TV programında Ayasofya’ya dair sözlerini hatırlattı.

Önergede, Erdoğan’ın canlı yayında sarf ettiği şu sözler hatırlatıldı:  “Ayasofya’nın belirli bir bölümünde namaz kılınıyor. Ayasofya’nın yeniden camii olarak ibadete açılmasının getirisi götürüsü var. Bu kararın faturası bizim için çok daha ağırdır. Bizim dünyada binlerce camimiz var. Bunların hesabını yapmıyorlar. Ben bir siyasi lider olarak bu oyuna gelecek kadar istikametimi kaybetmedim.”

Oktay’ın yanıtlaması istemiyle şu sorular yöneltildi.

* Erdoğan ‘bu oyuna’ nasıl geldi?

* Ayasofya kararının ‘ağır faturası’ nedir?

* Ayasofya kararıyla, Türkiye’de yaşayan Hristiyanlar ve Avrupa’da yaşayan Müslümanlar için hayatın daha da zorlaşacağını bilerek, Erdoğan neden bu adımı attı?

* Ayasofya’nın kubbesi hepimize yetmez miydi?

* 2005 yılında ‘Medeniyetler İttifakı Eşbaşkanı’ olarak, dinler arası gerilimi azaltmaya çalıştığınızı hiç hatırladığınız oluyor mu? 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2020, 09:05

YORUM EKLE
YORUMLAR
bu olabilir
bu olabilir - 1 yıl Önce

büyük devalasyona bahane gerek.malum ülkenin borçu nerede

SIRADAKİ HABER