Garo Paylan'dan Çavuşoğlu'na ırkçılık eleştirisi

Çavuşoğlu Beyrut'ta "Ben Türk’üm, ben Türkmen’im diyen soydaşlarımıza Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı vereceğiz" demişti

Garo Paylan'dan Çavuşoğlu'na ırkçılık eleştirisi

Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki patlamanın ardından kenti ziyaret eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ““Ben Türk’üm, ben Türkmen’im diyen soydaşlarımıza Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı vereceğiz. Bu, Cumhurbaşkanımızın bizlere talimatıdır” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu’nun açıklamasına tepki gösteren HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, “Beyrut’ta, Türkiye’de var olan bütün kimlikler yaşıyor. Buna rağmen, yaşanan felaket sonrasında ırkçı bir açıklama yapmanız, Lübnan ve Türkiye kamuoyunda ciddi tepki yarattı” dedi ve Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Çavuşoğlu’nun ifadelerini “ırkçılık” olarak niteleyen Paylan, “Çok kimlikli Beyrut’ta ırkçılık yapmaktan utanmadınız mı?”, “Irkçı ve mezhepçi dış politikanızın, çok kimlikli Beyrut’ta trajikomik duruma düştüğünün farkında mısınız?” ve “Türkiye, Türk soyluların cumhuriyeti midir?” sorularına yanıt istedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2020, 09:37

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER