Fikret Başkaya: Rus uçağını düşürmenin akıl alır bir yanı yok

Yazar Başkaya, Rus uçağının düşürülmesi ve ardından yaşanan gelişmeleri değerlendirdi

Fikret Başkaya: Rus uçağını düşürmenin akıl alır bir yanı yok

Yazar Fikret Başkaya, Türkiye'nin Rus savaş uçağını düşürmesi ardından Rusya ile Türkiye arasında derinleşen krize ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dicle Haber Ajansı’na konuşan Başkaya, PYD'nin Rojava'da faaliyet göstermesinin Türkiye'yi ‘çılgına çevirdiğini’ söyledi ve şöyle devam etti:

"Bundan dolayı ne yapacaklarını bilmiyorlar. Tamamen kafayı yemiş durumdalar. Rus uçağını düşürmek gibi aptalca, dangalakça bir şey olamaz. İnsan hata yapar, bir politikacı hata yapar, bir Başbakan hata yapar ama bunun akıl alır bir yanı yok. Bu kepazeliği hiç kimseye anlatamazlar. Orada sınır ihlali olup olmadığı kesin değil. Kendileri de biliyor, dünya alemde biliyor. Rusların kendilerine yönelik, bu tarafa yönelik en ufak düşmanca bir şeyleri yok. O zaman ne diye düşürdüler uçağı."

'UTANÇ VERECEK DURUMDAYIZ'

NATO'nun olay karşısında ki tutumuna değinen Başkaya, "NATO hiç değilse bu işe sonunda müdahale eder mi? NATO daha önce müdahale etti de mi şimdi müdahale edecek. Dolayısıyla başlarını belaya soktular. Bundan sonra durumları daha da kötü olacak. Yazık ki Türkiye'yi bu adamlar yönetiyor. Çok utanç duyacak durumdayız" dedi.

'SON DERECE AKILSIZCA'

Türkiye'nin Ortadoğu'da zaten kırılgan bir yapısının olduğunu belirten Başkaya, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye'nin zaten son derece kırılgan olan pozisyonu daha da yara almış oluyor. Bu durumda Putin'in Kürtleri daha çok desteklemesi gibi bir durum ortaya çıkacak gibi. İran olsun, başka ülkeler olsun Türkiye'ye daha çok bilenmiş oluyorlar bu vesile ile. Bunların yapmış olduğu diplomatik olarak son derece yanlış, son derece akılsızca ama oradaki durum Türkiye'nin daha çok aleyhine gelişecektir.”

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 20:59

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 4 yıl Önce

televizyonlara cagirilmiyosa imc var, veya video cekip fb hesabinda yayinliyabilir

SIRADAKİ HABER